Az orangutánok az autók miatt is szenvednek
Az orangutánok az autók miatt is szenvednek

Mindegy, hogy milyen autót hajtunk, a legújabb elektromos modell épp olyan gumiabroncson gurul, mint egy régi benzines vagy dízel, így az ebből fakadó szennyezést sem tudjuk elkerülni.

A gumiabroncsok legalább háromféleképp is komoly veszélyt jelentenek a környezetre, derül ki az Independent cikkéből. Mivel az autógumik anyagának 15-30%-ka természetes kaucsuk, így gyártásukhoz nagy mennyiségben van szükség a fákból nyerhető anyagra.

A világ teljes kaucsuktermelésének 70%-át használja fel az abroncsgyártás. Az új kaucsuk ültetvények létesítését legtöbbször esőerdők kiirtásával, azok helyén oldják meg, mely például olyan helyeken valósul meg, mint az orangutánok lakta Szumátra szigete.

Érdekesség, hogy a szigeten 1900-ban 85 ezer emberszabású élt, 3,2 millió ember mellett, míg ma kevesebb mint 15 ezer orangutánnal osztja meg 58 millió ember az indonéz szigetet.

A gumiabroncsok másik nagy veszélye, a használatuk során a levegőbe jutó mikrorészecskék, melyeknek káros hatással lehetnek a gyermekek tüdejének fejlődésére, a harmadik probléma pedig ezzel összefüggésben, ezeknek a részecskéknek a tengerbe mosódása. A kutatók úgy becsülik, hogy az óceáni mikroműanyag 10%-át teszik ki a gumiabroncsokból származó részecskék.

Eközben az emberiség évi 2,84 milliárd új gumiabroncsot használ. A megoldás az autómentesebb életmód lehet és ezzel párhuzamosan az, ha a gyártók átállnak a tanúsított kaucsuk felhasználására, melyek olyan ültetvényekről érkezhetnek, ahol nem irtották ki az esőerdőket korábban.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon