Az Egyesült Államok Nagy-tavak régiójának állami légminőség-felügyelői hivatala mostantól a NASA által egyedileg tervezett modelleket használ az ózonszennyezés nyomon követésére, amelyek alapján arról dönt, hogy miként lehet a legjobban betartani a szövetségi levegőminőségi szabványokat a közegészség védelme érdekében.
Nem könnyű feladat annak felmérése, hogy a Michigan-tó partvidékének egyedi időjárása hogyan befolyásolja az ózont – a Nagy-tavak térségében a tó és a szárazföld összetett szélmozgásai magas ózonlevegő-szennyezettséget eredményeznek, és megnehezítik a szennyezőanyag szintjének nyomon követését. Ez azonban létfontosságú annak megértéséhez, hogy az ózonszennyezés hogyan kering a régióban. A NASA földi megfigyelései segítségével az államok jobban megérthetik, hogyan lehet figyelembe venni a Michigan-tó partjai mentén a szélminták és a nyomáskülönbségek összetett változásait.
Az ózonszennyezés veszélyes az emberi egészségre, és üvegházhatású gáz, amely hozzájárulhat az éghajlatváltozáshoz – de az éghajlatváltozás okozta hőmérséklet-emelkedés is okozhat gyakoribb magas ózontartalmú napokat a helyi közösségek számára. Az egészségtelen mennyiségű talajmenti ózonszennyezés súlyosbíthatja az olyan tüdőbetegségeket, mint az asztma, a tüdőtágulás és a krónikus hörghurut, és növelheti az asztmás rohamok gyakoriságát – különösen a gyermekek és az idősek esetében.
A NASA a szél és az időjárás mellett más olyan földi megfigyeléseket is szolgáltat, amelyek hatással vannak a Nagy-tavak körüli komplex környezetre – például a tófelszín hőmérsékletére és a növényzetre vonatkozó adatokra. Miközben tehát a Michigan-tó partvidékének egyedi időjárása magas talajközeli ózonszintű zónákat hozhat létre, a NASA Föld-megfigyelései segíthetnek a döntéshozóknak megérteni, hogy a Nagy-tavak régiójának egyedi időjárása hogyan befolyásolja az ózonszennyezés szintjét a településeken.
Forrás (climate.nasa)