Biomézekkel készül a jövőre egy debreceni méhészet

Biomézekkel készül a jövőre egy debreceni méhészet
Biomézekkel készül a jövőre egy debreceni méhészet

A mezőgazdaság több ágazatában is nehéz év volt a tavalyi, ennek ellenére a debreceni BeoBee Méhészet pozitívan zárta évet, hiszen a megnövekedő kereslet mellett rangos elismeréseket is begyűjtött.

A tavaszi járvány időszakban megnövekedett mézfogyasztás egész évben kitartott, így folyamatos volt a minőségi méz iránti kereslet. A klasszikus piaci vásárlások mellett rengetegen fedezték fel az online méz-vásárlásban rejlő előnyöket is. Ez a 285 méhcsaláddal működő családi vállalkozás, a BeoBee Méhészet számára is új lehetőségeket teremtett.

Emellett a méhészet Hortobágyi BIO vadvirágméze elnyerte a Hortobágyi Nemzeti Parki Termék Védjegy címet, amely nemcsak a termék adott régióbeli származására utal, de valódi minőségi garanciát is jelent. A szakma is több elismeréssel díjazta a debreceni méhészet termékeit, repcemézük például arany minősítést érdemelt ki a 2020-as Év Méze versenyen.

2020 számunkra a végletek éve volt, de igen bizakodók vagyunk a jövőt illetően. Örülünk, hogy egyre többen felismerik: a tiszta forrásból származó mézek és méhészeti termékek nemcsak télen fejtik ki áldásos hatásukat, hanem egész évben kínálják természetes, gyengéd, mégis hatékony támogatásukat.

-mondta Gál Attila, a BeoBee méhésze.

A több mint három évtizedes szakértelemmel rendelkező családi méhészet méz-termelési szempontból rendkívül nehéz éven van túl, hiszen elfagyásokkal és növényvédő szerek okozta méh elhullásokkal is szembe kellett nézniük, mégis bizakodóan tekintenek a jövőbe. Nem csak a méhcsaládok számának növelésén gondolkoznak, de formálódik egy új, bio termékcsalád bevezetésének terve is.

Nem csak a BeoBee számára volt nehéz a 2020-as év, az ágazat Európa szerte szenvedett. Ahogy korábban írtunk róla, Magyarországon az akáctermés a szokásos mennyiség mindössze 10%-át érte el, míg az összes virág termése az átlag 30%-a körül volt. A szakemberek Portugáliában és Olaszországban is 70–80%-os csökkenést becsültek a termelésben.

Nemrég számoltunk be róla, hogy európai polgári kezdeményezés keretében petíció indult a méhek megmentésére. Ennek célja, hogy az Európai Bizottság tegyen javaslatokat a szintetikus növényvédő szerek 2035-ig történő fokozatos kivonása, a biológiai sokféleség helyreállítása, továbbá a mezőgazdasági termelőknek az átmenetben történő támogatása céljából, a méhek és az emberek egészségének védelme érdekében. Hazánkban a szükséges aláírásokat az MTVSZ gyűjti, ide kattintva lehet csatlakozni.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon