Az iScience tudományos folyóiratban nem rég publikált cikkükben a svéd Linköping Egyetem kutatói arról számolnak be, hogy növényi szövetek cukorszintjét mérő beépíthető bioszezorokat fejlesztettek. A mezőgazdaságban ez fontos innováció, hiszen a szenzoroktól származó információk segíthetnek a gazdáknak abban, hogy a klímaváltozáshoz igazítsák a növénytermesztésüket.
A szenzorok olyan organikus elektrokémiai tranzisztorokra épülnek, amelyeket szövetkárosodás nélkül be lehet ültetni a növényekbe és akár két napon keresztül is folyamatosan, valós időben mérhetik a növények cukorszintjét. Az így szerzett információk pedig a növekedéshez és más biológiai folyamatokhoz kapcsolódhatnak.
A szenzorok most még csak alapvető növénytudományi kutatásokra használhatóak, de a jövőben már arra is alkalmasak lesznek, hogy a gazdák optimalizálják velük a termelésüket, vagy hogy a növények minőségét ellenőrizzék. Hosszú távon arra is használhatjuk majd az érzékelőket, hogy nem optimális körülmények között termeljünk új fajta növényeket a segítségükkel
vázolta fel a lehetséges alkalmazási lehetőségeket Eleni Stavrinidou, a Linköping Egyetem Természettudományi és Technológiai Tanszéke Szerves Elektronikai Laboratóriumának docense.