Vajon lesz-e hatása a klĂmaválságra az ENSZ 29. klĂmavĂ©delmi konferenciájának? – Podcast
Podcast 2024. november 25.
A Holnapután legĂşjabb adásában egy aktuális esemĂ©nnyel, az ENSZ 2024-es klĂmavĂ©delmi konferenciájával foglalkoztunk, mely a november 19-Ă©n rögzĂtett felvĂ©tel pillanatában mĂ©g javában zajlott Azerbajdzsán fĹ‘városában, Bakuban. A november 11. Ă©s 22. között tartott, röviden csak COP29-nek nevezett globális szintű esemĂ©nyrĹ‘l, pontosabban annak a felvĂ©tel idejĂ©n aktuális helyzetĂ©rĹ‘l, valamint szemĂ©lyes tapasztalatairĂłl KĹ‘rösi Csaba, a KĂ©k BolygĂł AlapĂtvány stratĂ©giai igazgatĂłja, az ENSZ közgyűlĂ©sĂ©nek volt elnöke mesĂ©lt nekĂĽnk, aki mindemellett a COP29 nemzetközi tanácsadĂł testĂĽletĂ©nek is tagja volt.
Holnapután cĂmű rádiĂł- Ă©s podcastműsorunk aktuális adásában az ENSZ 29. klĂmavĂ©delmi konferenciájárĂłl, a röviden csak COP29-nek nevezett esemĂ©nyrĹ‘l beszĂ©lgettĂĽnk. A tĂ©mában KĹ‘rösi Csabát, a KĂ©k BolygĂł AlapĂtvány stratĂ©giai igazgatĂłját, az ENSZ közgyűlĂ©sĂ©nek korábbi elnökĂ©t volt lehetĹ‘sĂ©gĂĽnk megszĂłlaltatni, aki testközelbĹ‘l figyelhette az Azerbajdzsán fĹ‘városában, Bakuban megrendezett konferencia esemĂ©nyeit, hiszen a COP29 nemzetközi tanácsadĂł testĂĽletĂ©nek tagjakĂ©nt volt jelen.
A műsor elsĹ‘ blokkjában vendĂ©gĂĽnk megosztotta velĂĽnk, hogyan kapott felkĂ©rĂ©st erre a szerepre, majd azt is elmesĂ©lte, pontosan milyen feladatokkal járt ez a felkĂ©rĂ©s, miben számĂtottak a konferencia szervezĹ‘i a javaslataira. Ezt követĹ‘en KĹ‘rösi Csaba beszĂ©lt arrĂłl, hogyan kell elkĂ©pzelni egy ilyen mĂ©retű rendezvĂ©nyt, majd arra tĂ©rt ki, hogy milyen hangulatban zajlottak a megbeszĂ©lĂ©sek annak fĂ©nyĂ©ben, hogy az emberi tevĂ©kenysĂ©g által okozott globális felmelegedĂ©s mĂ©rtĂ©ke nemrĂ©g tĂşllĂ©pte a 1,5 Celsius-fokos klĂmacĂ©lt.
Ezután az idei klĂmacsĂşcs helyszĂnválasztásárĂłl kĂ©rdeztĂĽk vendĂ©gĂĽnket, hiszen sokadik alkalommal rendezik olyan országban a klĂmavĂ©delmi konferenciát, amelynek gazdasága a fosszilis energiahordozĂłkra Ă©pĂĽl. KĹ‘rösi Csaba felhĂvta a figyelmet arra, hogy nem jogos kritizálni Azerbajdzsánt azĂ©rt, amiĂ©rt helyet adott a COP29-nek, hiszen mindez nem valami ördögi terv eredmĂ©nyekĂ©nt törtĂ©nt, hanem egĂ©szen egyszerűen azĂ©rt, mert egy ilyen nagyszabásĂş esemĂ©nyhez csak stabil gazdasággal rendelkezĹ‘ ország tud megfelelĹ‘ infrastruktĂşrát biztosĂtani. KĹ‘rösi Csaba választ adott arra a kĂ©rdĂ©sĂĽnkre is, hogy a világ miĂ©rt fĂĽgg mĂ©g nagyban a fosszilis energiátĂłl, Ă©s hogy láthatĂł-e komolyan vehetĹ‘ szándĂ©k az egyes országok rĂ©szĂ©rĹ‘l a zöldmegoldásokra valĂł fokozatos átállás tekintetĂ©ben.
A Holnapután harmadik negyedĂ©ben a COP29-en kitűzni kĂvánt globális pĂ©nzĂĽgyi klĂmacĂ©lokat taglaltuk, vendĂ©gĂĽnk pedig tisztázta, miĂ©rt emlegetik a sajtĂłban az idei rendezvĂ©nyt pĂ©nzĂĽgyi klĂmacsĂşcskĂ©nt. Miután vĂ©gigvettĂĽk, mekkora összeget Ă©s milyen feltĂ©telekkel igĂ©nyelnĂ©nek a fejlĹ‘dĹ‘ országok a fejlettektĹ‘l ahhoz, hogy a kitűzött klĂmacĂ©lokat Ĺ‘k is a feltĂ©teleknek megfelelĹ‘en tudják megvalĂłsĂtani, KĹ‘rösi Csaba az ezzel a tĂ©mával kapcsolatos problĂ©mákat elemezte, majd azt is tisztázta, hogy klĂmafinanszĂrozáson csak országok közötti adományokat vagy esetleg hiteleket is Ă©rthetĂĽnk-e.
UtolsĂł blokkunkban beszĂ©ltĂĽnk mĂ©g arrĂłl, hogy mennyire elfogadhatĂł, hogy a COP29 egyes rĂ©sztvevĹ‘i magángĂ©pekkel Ă©rkeznek az esemĂ©nyre, valamint kitĂ©rtĂĽnk a klĂmacsĂşccsal kapcsolatos kĂ©telkedĹ‘ hangokra, illetve arra is, hogy Magyarországot milyen szinten Ă©rinthetik az idei esemĂ©ny döntĂ©sei. VĂ©gĂĽl a KĂ©k BolygĂł AlapĂtvány stratĂ©giai igazgatĂłja arra válaszolt, hogy nagyvonalakban mi várhatĂł a jövĹ‘ Ă©vi klĂmacsĂşcstĂłl. A rĂ©szletek megismerĂ©sĂ©hez tehát Ă©rdemes meghallgatni a Holnapután legĂşjabb adását!
Kiemelt kép: Canva