Először dokumentáltak gorillák elleni halálos csimpánztámadást a vadonban német tudósok, mely mögött a részben a klímaváltozásból fakadó élelemhiány állhat.
A Kelet- és Közép-Afrikában honos csimpánzok élőhelye egyes területeken átfedésben van a gorillákéval. Ilyen hely a gaboni Loango Nemzeti Park is, ahol az Osnabrücki Egyetem és a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Kutatóintézet tudósai másfél évtizede vizsgálják a főemlősök viselkedését.
A 2005-ben indult Loango Csimpánzprojektben mintegy 45 csimpánz viselkedését figyelik meg és elemzik, különös tekintettel a csoportösszetételre, a társas kapcsolatokra, a szomszédos csoportokkal való interakciókra, a vadászási szokásokra, az eszközhasználatra és a kommunikációra.
A csimpánzok és a gorillák közötti találkozásokat eddig viszonylag békésnek tekintettük. Rendszeresen láttuk, ahogy a fák között nyugodtan keresnek maguknak élelmet egymás mellett. Kongói kollégáink még azt is megfigyelték, hogy a két faj képviselői egymással játszanak
–mondta Simone Pika kognitív biológus
A korábbiakban azonban sosem dokumentáltak még végzetes összeütközést a két faj között. A tanulmányban leírt nagyjából egyórás interakció alatt a csimpánzok összefogtak és megtámadták a gorillákat. A két csoport ezüstös hátú hímei és a felnőtt nőstények megvédték magukat és utódaikat. A két öreg és több felnőtt nőstény elmenekült, két gorillakölyök azonban elszakadt az anyjától, őket megölték a csimpánzok.
Megfigyelésünk az első bizonyíték arra, hogy a csimpánzok jelenléte végzetes lehet a gorillákra. Most azt akarjuk megvizsgálni, milyen tényezők váltották ki ezt a meglepően agresszív viselkedést.
–tette hozzá Tobias Deschner főemlőskutató
A tanulmány szerzői az erőszakot többféleképpen magyarázták, de a legvalószínűbb, hogy az élelemért folyó verseny erősödése áll a háttérben. Ennek kiváltó oka a klímaváltozás és a Gabon más trópusi erdeiben is tapasztalt gyümölcshiány.
Lehetséges, hogy a loangói élelemforrások elosztása két főemlősfaj növekvő versengéséhez, néha talán halálos összecsapásaikhoz is vezet.
–vélte Dreschner
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI/Phys.org)