Ma van a Csimpánzok világnapja!

Ma van a Csimpánzok világnapja!
Ma van a Csimpánzok világnapja!

2018 óta ezen a napon ünnepeljük a Csimpánzok világnapját, melyet itthon és világszerte is számos program kísér. Azért lett július 14-e a világnap időpontja, mert 1960-ban, tehát 62 évvel ezelőtt ezen a napon érkezett meg a világ legismertebb csimpánzkutatója, Jane Goodall a tanzániai Gombe Nemzeti Parkba, ahol aztán elkezdte máig tartó kutatásait.

Ez az a nap, ami oda vezetett, hogy újra kellett definiálni az ember fogalmát. Egészen addig a tudósok azt hitték, hogy csak az ember képes eszközöket készíteni, eszközöket használni.

–áll a Jane Goodall Intézet Természet- és Környezetvédelmi Egyesület közleményében

A csimpánzok, mint legközelebbi rokonaik igen különleges lények, és többek között Goodall kutatásaiból azt is megtudtuk, hogy jóval több dologban hasonlítanak ránk, mint azt gondolnánk. Ennek ellenére a csimpánzokat, ahogy az összes többi főemlőst is, komoly veszélyek fenyegetik.

Élőhelyének elvesztése, illetve a bozóthús fogyasztás és az illegális állatkereskedelem miatt, az egykor több milliós vadon élő populáció alig néhány százezresre zsugorodott. Eközben világszerte még mindig számtalan példány él fogságban borzalmas körülmények között. Ettől nem függetlenül a csimpánz mára veszélyeztetett fajjá vált. 100 évvel ezelőtt számukat 1-2 millió egyedre becsülték Afrika 25 országában. Manapság a legoptimistább becslések szerint 300 000 vadon élő csimpánzt találunk mindösszesen az egész afrikai kontinensen – írja az MTI.

Az erdők újratelepítésével, a vadorzás beszüntetésével, a helyi közösségek természetvédelmi programokba való bevonásával, oktatásával, együttes erővel esélyt lehet biztosítani a csimpánzok számára a túléléshez – áll a Jane Goodall intézet közleményében. Hozzáteszik: a legnagyobb veszélyforrás rájuk nézve az ember, de az ember lehet a biztosítéka a fennmaradásuknak is.

A Csimpánzok világnapja épp ezért arra próbálja felhívni a figyelmet, hogy mekkora veszély leselkedik ezekre a különleges állatokra és, hogy többet kell tennünk megmentésükért. Ennek nyomán a magyarországi Jane Goodall Intézet is több programmal jelentkezik, melyekről a szervezet közösségi oldalán találhatunk bővebb információkat.

search icon