
Ruháink meghatározĂł szerepet játszanak Ă©letĂĽnkben, hiszen szerepĂĽk jĂłval tĂşlmutat funkciĂłjukon. Ă–nkifejezĂ©sĂĽnk rĂ©szei, sokat mondanak arrĂłl, hogy mit gondolunk a világrĂłl, hogy mit szeretĂĽnk, vagy Ă©ppen hogy viszonyulunk a kĂ©nyelemhez. Ruháinkhoz Ă©s a trendeket alakĂtĂł Ă©s meglovagolĂł divatiparhoz viszont bĹ‘ven kapcsolĂłdnak fenntarthatĂłsági problĂ©mák is. Adásunk aktuális rĂ©szĂ©ben ezeket tekintjĂĽk át a tĂ©ma kutatĂłjával, Dobos EmesĂ©vel, a Hun-Ren KRTK Világgazdasági KutatĂłintĂ©zet munkatársával.
Az adásban szót ejtünk arról, hogy
- mit jelent, és hogyan működik a fast fashion,
- van-e összefüggés a fast fashion üzleti gyakorlata és a ruhák minősége között,
- tartósabb-e a drága ruha,
- lehet-e hinni a fast fashion márkák fenntarthatĂłsági ĂgĂ©reteinek,
- mi lesz a sorsuk a már nem hordott ruháknak, Ă©s működhet-e az ĂşjrahasznosĂtás a textiliparban,
- hogyan érdemes bánni a ruháinkkal, ha szeretnénk hosszan viselni őket,
- mi a fogyasztók felelőssége a pazarlás csökkentésében,
- és milyen szabályozásokkal próbálják fenntarthatóbb útra terelni a ruhaipart.
Felgyorsult a divat
Ahogy a kutatĂł mondja, nagyon sok fenntarthatĂłsági problĂ©ma kötĹ‘dik a textiliparhoz. Ezek vĂ©gigkĂsĂ©rik a ruhák teljes Ă©letciklusát a gyártástĂłl kezdĹ‘dĹ‘en, a szállĂtáson Ă©s a használaton keresztĂĽl egĂ©szen addig, hogy Ăştjuk vĂ©gĂ©n hol Ă©s mikĂ©nt vĂ©gzik. Az adásban szĂłt ejtĂĽnk majd a fast fashion-rĹ‘l, amirĹ‘l ma már talán mindenki hallott, de arrĂłl is beszĂ©lgetĂĽnk, hogy hányfĂ©le vegyi anyagot használnak ruháink előállĂtásához.
A fast fashion mint ĂĽzleti modell már a 20. században megjelent, ám igazán csak az elmĂşlt Ă©vtizedekben bontakozott ki, sĹ‘t, mára megjelent mĂ©g szĂ©lsĹ‘sĂ©gesebb formája, az ultra fast fashion. A kĂ©t fogalom lĂ©nyegĂ©ben azt takarja, hogy a gyártĂłk prĂłbálnak minĂ©l gyorsabban reagálni a piaci igĂ©nyekre: gyorsan, olcsĂłn Ă©s nagy mennyisĂ©gben gyártják a ruhákat, Ă©s juttatják el Ĺ‘ket a fogyasztĂłkhoz. ElĹ‘fordul, hogy egy-egy trend megjelenĂ©sĂ©re napokon belĂĽl reagálnak, Ă©s sokszor repĂĽlĹ‘gĂ©ppel szállĂtják a ruhákat, hogy biztosan idĹ‘ben eljussanak a fogyasztĂłkhoz. Ehhez jön hozzá az is, hogy a legtöbb fast fashion cĂ©g alapvetĹ‘en olcsĂłn árulja a ruháit, de ahogy mindig, a valĂłdi árat valaki megfizeti.
A ruhaipar esetĂ©ben ez a kĂ©rdĂ©s is összetett. Egyik oldalrĂłl ott vannak az alulfizetett, gyakran embertelen körĂĽlmĂ©nyek között dolgozĂł munkások. Bár számos márka igyekszik megfelelĹ‘ munkakörĂĽlmĂ©nyeket teremteni, többször kiderĂĽlt már, hogy a beszállĂtĂłi lánc összetettsĂ©ge okán nem minden varrodára, gyárra jut figyelem. Nagy megrendelĂ©sek esetĂ©n a gyártĂłk nĂ©ha kiszervezik a munkát illegálisan működĹ‘ ĂĽzemeknek is.
A valĂłdi ár megfizetĂ©sĂ©ben a termĂ©szet kizsigerelĂ©se is komoly szerepet kap. Bár ma már vannak fenntarthatĂł technolĂłgiák, a textilipar vĂz- Ă©s földhasználata továbbra is tetemes. Ez kiegĂ©szĂĽl az alapanyagok termelĂ©se Ă©s a gyártás során a környezetbe kerĂĽlĹ‘ toxikus anyagokkal, ráadásul egyes országokban a gyárak szinte bĂĽntetlenĂĽl engedhetik a kezeletlen szennyvizet a termĂ©szetbe.
Ahogy vendĂ©gem mondja, a gyártĂłk legjobban az alapanyagokkal tudnak spĂłrolni. A gyengĂ©bb minĹ‘sĂ©gű, olcsĂł műszálas ruhákbĂłl pedig olyan vegyi anyagok oldĂłdhatnak ki a viselĂ©s során, melyek potenciálisan károsak lehetnek az egĂ©szsĂ©gre, Ă©s akkor az elmĂşlt Ă©vekben egyre jobban reflektorfĂ©nybe kerĂĽlt mikroműanyagokat mĂ©g nem is emlĂtettĂĽk. ĂŤgy tehát az olcsĂł ruhák valĂłdi árát vĂ©geredmĂ©nyben a vásárlĂł is megfizeti.
Hová kerül a ruha?
A fast fashion árnyoldalai között emlĂthetĹ‘, hogy jellemzĹ‘en jĂłval több ruhát gyártanak, mint amennyit el tudnak adni. A felesleg pedig gyakran vĂ©gzi hulladĂ©klerakĂłkban, hulladĂ©kĂ©getĹ‘kben, de sajnos az sem ritka, hogy hulladĂ©kkĂ©nt szegĂ©ny országokban köt ki.
Tehát mĂ©g egyszer: itt nem az elkopott, elhasználĂłdott, tökrement ruhákrĂłl, hanem teljesen Ăşj, sosem hordott darabokrĂłl beszĂ©lĂĽnk. Ahogy vendĂ©gem mondja, az internetes ruhavásárlás is sokszor vezet hasonlĂł eredmĂ©nyre: a mĂ©retproblĂ©ma miatt vagy más okbĂłl visszakĂĽldött ruhák soha nem kerĂĽlnek már ki a polcokra. A szĂĽksĂ©ges logisztika Ă©s a tisztĂtás sokkal többe kerĂĽlne a cĂ©geknek, mint egyszerűen kidobni a kĂ©rdĂ©ses darabokat.
A fenntarthatatlan gyakorlatok megváltoztatásáért szerencsĂ©re fogyasztĂłkĂ©nt is tehetĂĽnk. Persze, ahogy ez az adásban is elhangzik, nem arrĂłl van szĂł, hogy minden vásárlásunk elĹ‘tt hosszas kutatĂłmunkát kellene vĂ©geznĂĽnk, hogy a leginkább fenntarthatĂł darabot válasszuk. Ehelyett sokkal fontosabb, hogy vigyázzunk meglĂ©vĹ‘ ruháinkra, figyeljĂĽk a bevarrt cĂmkĂ©n a jeleket, az Ăşgynevezett textil-KRESZ-t, Ă©s ennek megfelelĹ‘en kezeljĂĽk Ĺ‘ket. Válasszuk azokat a ruhákat, melyekben jĂłl Ă©rezzĂĽk magunkat, Ă©s törekedjĂĽnk arra, hogy minĂ©l tovább legyenek ruhatárunk darabjai! Ha ennyit megteszĂĽnk, Ă©s törekszĂĽnk arra, hogy impulzusvásárlásainkat minimalizáljuk, akkor a nagy rĂ©szĂ©t megtettĂĽk annak, ami egy tudatos fogyasztĂłtĂłl elvárhatĂł.
FotĂłk: canva.com