Néhány éve a Sandy-hurrikán nyomán olyan magas árvízszinttel kellett szembenézniük a New York-i régió lakóinak, amilyenre emberemlékezet óta nem volt példa. Sajnos az ilyen viharok gyakorisága szédítő sebességgel fog nőni.
A 2012-es hármas erősségű trópusi ciklon becslések szerint 74,1 milliárd dolláros kárt okozott, melynél csak három vihar volt pusztítóbb, például a New Orleanst romba döntő Katrina.
Egy új kutatás azt vizsgálta, hogy a New York-i Jamaica-öbölben milyen árvízszintek várhatóak a jövőben a térséget egyre többször érintő hurrikánok nyomán. A cél az volt, hogy fel tudják vázolni a szükséges védekezési stratégiákat és intézkedéseket.
A kutatás alapján várhatóan az olyan árvízszintek, melyek korábban százévente egyszer következtek be, a 2030-2050 közötti időszakban kilenc évente, míg 2080-2100 között évente fognak bekövetkezni. A még ennél is ritkább, 500 évente előforduló, elemi pusztítást végző árvizek a 21. század végén négy évente lesznek várhatóak.
Ami viszont mégis jó hír, hogy a kutatók olyan magas szén-dioxid koncentrációt feltételeztek ehhez a forgatókönyvhöz, melyet jó eséllyel nem fogunk megközelíteni, így talán a heves viharok gyakorisága sem lesz ilyen magas.
Ennek ellenére a tanulmány jól mutatja, hogy komoly változtatásokra van szükségünk a klímaváltozás lassítása, megállítása érdekében, mert nélküle igen drasztikus változások várhatók a jövőben.
Forrás: scitechdaily