Mengyán Eszter fenntartható divattal foglalkozó újságíró és stílustanácsadó a tudatos vásárlás mellett tette le a voksát, mindezt azzal kezdte, hogy egy évig nem vásárolt új ruhát, cipőt és kiegészítőt. Többek között elhatározásának okáról, hátteréről kérdezte őz a Képmás Magazin újságírója.
Ezzel kapcsolatban megtudjuk, hogy mint divattal foglalkozó újságírót, rendkívül mélyen érintette Az igazi ár (The True Cost) című dokumentumfilm, amelynek hatására eldöntötte, máshogy fog írni a jövőben a divatról, öltözködésről, és tudatosabban vásárol a jövőben.
A dokumentumfilm bemutatja a világ második legkörnyezetszennyezőbb iparága, a divatipar mögötti valóságot. Átfogó képet ad a fast fashion valódi működéséről, ugyanis a ruhaipar nem a ruhák kiszabásával kezdődik, és nem az eladással fejeződik be. Komoly környezetszennyező hatása van annak, hogy génmódosított, szinte folyamatosan termő gyapotot ültetnek a földbe, amelyet állandóan permetezni kell. A bőr megmunkálása során naponta ötvenmillió liter méreganyaggal szennyezett vizet engednek csak egyetlen folyóba.
A keleti országok ruhagyáraiban elképesztő körülmények uralkodnak: családjuktól elszakított anyák, gyerekek robotolnak a gyártósornál napi 16 órát heti hét munkanapon, elképesztően alacsony bérért.
A gyárakban állandó a forróság, a festés, kezelés miatt egészségre ártalmas vegyi anyagok terjengenek a levegőben. Nemcsak az előállítás okoz óriási problémát, hanem az is, ami az után történik, hogy kidobjuk a ruháinkat.
Az interjúból az is kiderül Dóráról, hogy a témában – melynek angol neve slow fashion – előadásokat tart, könyveket ír.
A tudatosabb életmódhoz az alábbi tanácsokat adja:
„Először nézzünk körül a saját szekrényünkben, lehet, hogy nem is kell új ruha. Mielőtt ruhavásárlásra adnánk a fejünket, számtalan további lehetőség közül választhatunk: átalakíthatunk meglévő darabot, kölcsönkérhetünk, csereberélhetünk testvérekkel, barátnőkkel, varrhatunk, köthetünk és így tovább. Ha már mindenképp vásárolni szeretnénk, akkor használt ruhát vagy fenntartható anyagból készültet vegyünk. Ha megtehetjük, olyan márkát válasszunk, amely a környezettudatosság mellett tette le a voksát. „
Az interjú teljes szövege ITT olvasható.
(Forrás: kepmas.hu Kép: pexels.com )