Az Integrált SzĂ©nmegfigyelĹ‘ Rendszer (ICOS) Ăşj kiadványa, a FLUXES ‒ EurĂłpai ĂĽvegházgáz-Ă©rtesĂtĹ‘ nemrĂ©giben megjelent elsĹ‘ kötetĂ©nek közĂ©ppontjában az eurĂłpai szĂ©n-dioxid-nyelĹ‘k állnak. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a termĂ©szetes szĂ©n-dioxid-nyelĹ‘k egyáltalán nem stabilak, a klĂmaváltozás pedig mĂ©g sĂ©rĂĽlĂ©kenyebbĂ© teszi Ĺ‘ket.
A termĂ©szetes nyelĹ‘k változĂł viselkedĂ©se egyĂ©rtelművĂ© teszi, hogy a szĂ©n-dioxid-semlegessĂ©g elĂ©rĂ©sĂ©hez a kibocsátás további csökkentĂ©sĂ©re van szĂĽksĂ©g. A szakemberek által javasolt globális ĂĽvegházgáz-megfigyelĹ‘ rendszer tudományos alapot ad a döntĂ©sekhez, ezzel segĂtve a jövĹ‘beli klĂmavĂ©delmi intĂ©zkedĂ©seket. Magyarország 2022. január 1-jĂ©tĹ‘l vált az ICOS eurĂłpai konzorciumának teljes jogĂş tagjává. Az ICOS mĂ©rĹ‘hálĂłzatához tartozĂł, jelenleg egyetlen magyarországi mĂ©rőállomást a hegyhátsáli tĂ©vĂ©tornyon az ELKH AtommagkutatĂł IntĂ©zet működteti, emellett az ICOS Hungary elnevezĂ©sű magyar konzorcium koordinálása is az ATOMKI feladata.
Képzeljük el az atmoszférát mint egy hatalmas tartályt, amely tartalmazza az üvegházhatású szén-dioxidot. Ennek jelenléte jelentősen befolyásolja az éghajlatot.
– Ărja beköszöntĹ‘ szövegĂ©ben az ICOS fĹ‘igazgatĂłja, Dr. Werner L. Kutsch.
A földi átlaghĹ‘mĂ©rsĂ©klet emelkedĂ©sĂ©t kĂsĂ©rĹ‘ Ă©ghajlati válság a lĂ©gköri ĂĽvegházgázok koncentráciĂłnövekedĂ©sĂ©nek következmĂ©nye. A legfontosabb ĂĽvegházgáz, a szĂ©n-dioxid mennyisĂ©gĂ©t három jelentĹ‘s áramlás befolyásolja: a szárazföldi ökolĂłgiai rendszerek általi kibocsátás Ă©s elnyelĂ©s, az Ăłceánok általi kibocsátás Ă©s elnyelĂ©s, valamint a fosszilis tĂĽzelĹ‘anyagok elĂ©getĂ©sĂ©bĹ‘l származĂł kibocsátás.
Az ökolĂłgiai rendszerek megkötik a lĂ©gköri szĂ©n-dioxidot, Ă©s elraktározzák a növĂ©nyekben Ă©s a talajban. Ugyanakkor a növĂ©nyek lĂ©gzĂ©se Ă©s a talajlĂ©gzĂ©s rĂ©vĂ©n, vagy a tűzesetek következtĂ©ben maguk is kibocsátanak szĂ©n-dioxidot. Ha a megkötĂ©s nagyobb mĂ©rtĂ©kű, mint a kibocsátás, akkor az ökoszisztĂ©ma összessĂ©gĂ©ben nyelĹ‘kĂ©nt működik. Ez az egyensĂşly azonban az Ă©ghajlati változásokra is rendkĂvĂĽl Ă©rzĂ©keny. Az ICOS adatai megmutatják, hogyan reagálnak az ökolĂłgiai rendszerek az Ă©ghajlatban Ă©s a földhasználatban bekövetkezĹ‘ változásokra.
A szárazföldi szĂ©n-dioxid-nyelĹ‘k meggyengĂĽlĂ©se vagy Ă©ppen kibocsátĂłvá válása komoly akadályt emelhet a karbonsemlegessĂ©g elĂ©rĂ©sĂ©re tett társadalmi erĹ‘feszĂtĂ©sekkel szemben. A szakembereknek azonban nincsenek ismereteik arrĂłl, hogy az Ă©ghajlat melegedĂ©se esetĂ©n milyen hosszĂş ideig marad meg ez a felvevĹ‘kĂ©pessĂ©g.
A jelenleg zajlĂł globális klĂmaválságban a lĂ©gköri szĂ©n-dioxid növekedĂ©si ĂĽteme lesz a siker fokmĂ©rĹ‘je. Gyors cselekvĂ©sre van szĂĽksĂ©g, hogy a hĹ‘mĂ©rsĂ©klet növekedĂ©sĂ©t a párizsi Ă©ghajlatvĂ©delmi egyezmĂ©nynek megfelelĹ‘en 1,5 Celsius-fok alatt lehessen tartani. A döntĂ©shozĂłknak merĂ©sz Ă©s hatásos lĂ©pĂ©seket kell tenniĂĽk, hogy önmĂ©rsĂ©kletre ösztönözzĂ©k a társadalmat, Ă©s Ăgy csökkenteni lehessen az emberi tevĂ©kenysĂ©gbĹ‘l eredĹ‘ ĂĽvegházgázok mennyisĂ©gĂ©t. A globális ĂĽvegházgáz-megfigyelĹ‘ rendszer azzal segĂti a klĂmavĂ©delmi intĂ©zkedĂ©seket, hogy tudományos alapot ad a döntĂ©sekhez.
(forrás: elkh.org)