Már csupán egy-két hónap és beköszönt a valódi jó idő, amikor sok szobanövényünket kitesszük a szabadba, a lakásban tartott növények pedig a meleg időben folyamatosan kapják a friss levegőt. A legsötétebb napokat és a hideget már kibírták, azonban ezt az időszakot sok növény megsínyli. A következő ötletek, tippek segítenek abban, hogy a legjobb formába hozzuk a benti növényeinket.
A növények télen, a hűvösebb időszakban kevesebb vizet igényelnek, ezért könnyű túlöntözni őket. Öntözés előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy a föld felső része valóban száraz-e, csak ezután öntözzük meg.
A legjobb víz a növények számára az esővíz, de ha a csapvizet egy napig állni hagyjuk, a klór elpárolog a vízből, és már használhatjuk is.
A cserepes növények táptalaját érdemes kétévente cserélni. Az általános virágföldet felturbózhatjuk különböző szerves anyagokkal, fenyőkéreggel, komposzttal vagy perlittel. A talaj tápanyagkészletét érdemes néhány havonta pótolni. A földet érdemes kora tavasszal cserélni, amikor az egyre több fény hatására növekedésnek indul a növény.
A szoba levegője sokszor túl száraz a növényeknek. Könnyedén növelhetjük a páratartalmat, ha a tálcájába köveket és kavicsokat helyezünk, azt pedig felöntjük vízzel.
Minden szobanövénynek szüksége van fényre, a legtöbb azonban a közvetett napfényt kedveli, tehát ne tegyük közvetlenül az ablaküveg (különösen a déli fekvésű ablak) mögé, mert könnyedén megéghet. Az ablaktól 2-4 méter távolságban elegendő napfény éri a növényeket a megfelelő fejlődéshez.
A benti növényeken ugyanúgy megül a por, mint a bútorokon, ami csökkenti annak az esélyét, hogy a növény elegendő fényt használjon fel. Megtisztíthatjuk vizes ruhával. A nagyon apró levelű szobanövényeket akár le is zuhanyoztathatjuk.
Sokan elfelejtik, hogy nem csak a kertben található bokrokat, fákat kell megmetszeni, hanem a szobanövényeket is. A régi, már elszáradó levelektől meg kell szabadítani a benti zöldeket is, ez serkenti a növekedésüket.
(Forrás: hirado.hu Kép: pixabay.com)