Az Európai Bíróság ítélete szerint Magyarország megsértette a környezeti levegő minőségével kapcsolatos uniós jogi szabályokat és hosszú évekig nem tett megfelelő lépéseket a levegőminőség javítása érdekében.
Az ítélet szerint 2005 és 2017 között a levegőben lévő PM10 részecskére vonatkozó napi határérték igen nagy rendszerességgel lett meghaladva Budapest és a Sajó-völgye térségében, illetve egy év kivételével 2011-től kezdődően Pécs környékén.
A hvg.hu részletes beszámolójában megszólaltatott szakember szerint nagy kár, hogy idáig fajult a történet, mert számos lehetőség adódott volna arra, hogy ezek a problémák orvosolva legyenek.
Az uniós jogszabályok alapján egy évben legfeljebb 35 napon lehet magasabb a PM10 koncentráció az egészségügyi határértéknél. Magyarország egyes részein szinte minden évben előfordul, hogy 70–90 napon keresztül meghaladják ezt a mérőállomásokon mért adatok
-mondja Bendik Gábor, a Levegő Munkacsoport környezetvédelmi szakjogásza
Ahogy épp tegnap írtunk róla, az ország számos pontján most is rossz a levegő minősége. A PM10 szennyezettség döntő többségéért a lakossági tüzelés a felelős, így az említett régiókban elsősorban ennek javításával lehetne gyors előrelépést elérni, erről itt írtunk részletesebben.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség tavaly novemberi jelentése szerint a légszennyezettséggel összeköthető halálozások arányosított száma alapján hazánk a harmadik legszennyezettebb levegőjű ország az Európai Unióban.