Előterjesztés kerül a kormány elé az italcsomagolási hulladék visszaváltásáról

A  hulladékgazdálkodásra vonatkozó európai uniós előírásokkal a magyar kormány is igyekszik lépést tartani. Az  Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára, Boros Anita sajtótájékoztatóján ezek közül kiemelte, hogy 2025-re a forgalomba hozott műanyag italpalackok 77 százalékát, 2029-re a 90 százalékát elkülönítetten kell gyűjteni. A kereskedelmi forgalomba kerülő PET italpalackoknak 2025-től 25 százalékban, 2030-tól 30 százalékban hulladékból előállított másodnyersanyagból kell készülnie. 

Ezeknek az előírásoknak való megfelelést segíti elő a szeptemberben a kormány elé kerülő előterjesztés az italcsomagolási hulladékok visszaváltásáról. Az előterjesztés benyújtását szakmai szervezetekkel való egyeztető munka előzte meg. Ennek eredményeként született meg a  javaslat, mely szerint az alábbi  három ütemben vezetik be kötelező visszaváltást:

  • az első ütemben a műanyag, üvegpalackok és fémdobozok kötelező visszaváltása
  •  A második ütemben a társított, rétegzett italkartonok kötelező visszaváltása
  • majd legvégül a használt sütőolaj visszaváltása.

A kormány még nem köteleződött el a műanyagpalackok, fémdobozok és üvegek visszaváltási rendszerének üzemeltetésére alkalmas egyik megoldás mellett sem, ezeket a modelleket még vizsgálják.

Fontos lépés az is, hogy jövő júliustól betiltják az egyszer használatos műanyag termékek forgalomba hozatalát.

A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) szorgalmazza, hogy a visszaváltási rendszer majdani üzemeltetője erős, állami felügyelet alatt álló konzorcium legyen, amely nonprofit jelleggel, piaci alapon működhet. Fodor Attila, a CBA magyar üzletlánc kommunikációs igazgatója is üdvözli a javaslatot, szerinte a felelősség közös, minden szereplőnek részt kell vállalnia, elsődleges szempont a környezetvédelem. 

index.hu

search icon