Elsőre azt gondolnánk, hogy a kővé változtató tó csak a mesékben létezik, pedig Tanzániában valóban van egy olyan tó, melynek vize meggyilkolja és kővé dermeszti a legtöbb élőlényt.
A Medúza-tónak, vagy hivatalos nevén Nátron-tónak sós, extrém, az ammóniával hasonló szinten lúgos (10,5 pH) a vize, melyet az erre felkészületlen testű állatok nem bírnak, így elpusztulnak tőle. A víz lúgossága nátrontartalmának köszönhető, mely nátrium-karbonát és szódabikarbóna keveréke.
Nemcsak a kémiai összetétel, de a víz 60 °C körüli hőmérséklete is halálos a legtöbb élőlény számára.
Bár a körülmények mostohák, a tó nem lakatlan, sőt. Olyan állatok lakják, amelyek alkalmazkodtak a körülményekhez: egy csodás flamingópopuláció, legalább egyféle hal, illetve algák is élnek itt.
Mivel a víz felszíne tükrös, a madarak valószínűleg azt gondolják, még szállhatnak alább is a levegőben. Ám amikor belecsapódnak a maró, forró vízbe, elpusztulnak. Haláluk után rövidesen megindul a kövülés folyamata. Ennek oka ugyancsak a kémiai hatásokban keresendő.
Nick Brandt fotóművész a tónál talált megkövesedett állattetemekről néhány éve különleges fotósorozatot készített.
– Amikor először láttam ezeket a lényeket a tó mellett, teljesen lenyűgöztek. Az volt az első gondolatom, hogy élő testhelyzetben fényképezzem őket – mesélte.