Február 12-én, a Betegek Világnapján indította útjára a SZÍVSN Országos Betegegyesület, a Magyar Kardiológusok Társaságának betegszervezete a szívbarát kampányt. Virtuális receptre írják a szívbarát ételeket, amelyeket bárki ingyen kiválthat.
A kezdeményezésnek az a célja, hogy hiteles információkkal szolgáljon a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek, és azoknak is, akik mindent meg akarnak tenni a betegség elkerülése érdekében. A kampány ideje alatt a csatlakozott éttermeket és magas minőségű, korszerű konyhatechnikával készülő ételeiket állítják a figyelem középpontjába.
Mindezt úgy, hogy a szervezők havonta más-más éttermet keresnek fel, és beszámolnak arról, hogy ott milyen szívbarát ételt kínálnak. Szívbetegek értékelik az étel ízét, minőségét, decemberben pedig a győztes elnyeri az Év szívbarát SZIVSN étterme díját.
A kampányhoz csatlakozó éttermeket arra kérik, hogy kezdetben egy hónapon át tegyenek az étlapjukra minőségi szívbarát ételeket. Később olyan védjegyet terveznek bevezetni, amit azok kapnak meg, akik állandón étlapon tartják ezeket a fogásokat.
Az Amerikai Szív Szövetség 2021 végén jelentette meg legfrissebb ajánlását, amelyben részletesen tárgyalja a szív- és érrendszeri betegségek összefüggését a táplálkozással és az életmóddal. Felhívja a figyelmet a rossz szokások berögződött csapdáira, a tudatosságot elhomályosító ételhirdetésekre. Sokan egyáltalán nincsenek tisztában azzal, hogy bizonyos élelmiszercsoportok túlzott fogyasztása mekkora kockázatot jelent. Az elhízás, a mozgásszegény életmód, a feldolgozott ételek túlzott fogyasztása tovább növeli a betegség kialakulásának esélyét.
Ezért azt tanácsolják, hogy mindig szezonális gyümölcsöt és zöldséget fogyasszunk, és lehetőleg többfélét. Finomított lisztből készült termékek helyett ajánlott a teljes kiőrlésűt választani. Főzéshez, nassoláshoz jó minőségű, magas fehérjetartalmú alapanyagokat érdemes választani: sokféle hüvelyest és diófélét, halakat, zsírszegény tejtermékeket, sovány húsokat.
Ajánlásuk szerint jobb megbízható növényi olajokat használni a kókusz- és a pálmaolaj helyett, például olivát vagy tökmagolajat. Ha nem lehet teljesen kikerülni a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását, akkor igyekezni kell a minimális beavatkozással készültet választani az ultrafeldolgozott helyett.
(Forrás: pestihirlap.hu Kép: pexels.com)