A Nyugat-Ausztrália északi régiójában található Pilbara a világ legrégebben kialakult területe. A tudósok 3,6 milliárd évre teszik a földréteg kialakulását.
A földterület mérete kétszerese Nagy-Britanniáénak, mégis a Föld egyik legelhagyatottabb részének tűnhet, hiszen a népsűrűség igen ritkás: a régiónak mintegy 61 ezer lakója van csak.
A kutatók gondos elemzés során megállapították, hogy a vasban gazdag kőzetréteg még az élet létrejötte előtt alakult ki.
A Pilbara vidéke nemcsak a kora miatt különleges, hanem a megőrzött állapota is egyedivé teszi – állítja Martin Van Kranendonk, az Új-dél-walesi Egyetem geológiaprofesszora, aki éveket szánt a Pilbara területének feltérképezésére és vizsgálatára.
Érdekesség, hogy Pilbara kőzete annyira régi, hogy nem találtak kövületeket a szerkezetében, ám
a felületén mégis megtalálhatók a Föld legrégebbi maradványai, amelyek több mint 3 milliárd évesek, ezeket sztromatolitoknak nevezik.
A sztromatolitok érdekessége, hogy ezek voltak az első olyan „élőlények”, amelyek fotoszintézis útján oxigént hoztak létre. 1980-ban a kutatók a Pilbarán 3,45 milliárd éves sztromatolitokat találtak.
Egyébként a területtől délre a világ legnagyobb, még élő sztromatolitrendszere továbbra is létezik, sőt Nyugat-Ausztrália legnagyobb oxigéntermelőjeként tartják számon.
A térség ugyan elsőre elsivatagosodott területnek tűnhet, azonban a több milliárd év alatt kivájt földterület – a lassú eróziónak köszönhetően – kialakította idillikus szépségét. Ezt mutatja be sokak szerint az itt található Karijini Nemzeti Park.
A Pilbarán nincsenek tömegek, sem épületek, sem a modern világ egyre szorítóbb béklyói.
Ez a hely a keresőknek való: fotósoknak, művészeknek, festőknek, geológusoknak, a természet szerelmeseinek – véli egy helyi lakos.
(Forrás: Index.hu Kép: Pilbara egy részlete – pixabay.com)