Karbonsemleges egyetem Magyarországon? Igen, létezhet! – Podcast
Karbonsemleges egyetem Magyarországon? Igen, létezhet! – Podcast

A Holnapután legújabb adásában szokatlan módon két vendégünk is érkezett, Tornyánszki Éva és Weisz Szilvia, akik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem munkatársai. A velük folytatott beszélgetés során foglalkoztunk az intézményük fenntarthatósági céljaival, hitvallásával és programjaival. Megismerkedtünk a MOME Erdő Programjával, amelynek keretében a hallgatók több tízezer facsemetét ültettek már el az elmúlt években. A fatelepítések során kialakított Zöldbölcső elnevezésű projektjükről is meséltek vendégeink, ezután arról volt szó, hogyan integrálhatók az oktatásba a fenntarthatósági kezdeményezések.

Egyetemük kisebb létszámú, mint egy átlagos felsőoktatási intézmény, ezért a fenntarthatósági törekvéseikkel kapcsolatos visszajelzések is sokkal személyesebb formában érkeznek. Ennek is köszönhető, hogy olyan programokat tudnak szervezni, amelyekbe minden hallgatót bevonnak, és sikeresen lelkesítik őket.

Műsorunk első részében vendégeink röviden meséltek magukról és eddigi szakmai tapasztalataikról, majd – mint a MOME Zero Csoportjának tagjai – a már megfogalmazott fenntarthatósági terveiket ismertették. Tevékenységeik során főként az ökológiai fenntarthatóságra fókuszálnak, elsődleges céljuk 2030-ra teljesen karbonsemlegessé tenni egyetemüket. Ezek után a hallgatókról volt szó, akik aktívan részt vesznek a klímavédelemmel kapcsolatos projektekben.

Következő témánk az intézmény Erdő Programja volt. Éva elmesélte, hogyan indult el 2022-ben a MOME Alapítvány faültetési kezdeményezése, és mi áll ennek hátterében: tervük a mindennapos működésük nyomán elkerülhetetlen szén-dioxid-kibocsátás kompenzálása. Az elmúlt években 3 nagy ültetésük is volt védett természeti területeken, a legutóbbi alkalmával 7,5 hektárnyi területen ültettek különböző fajtájú facsemetéket. A hallgatók diplomaszerzésének feltétele az, hogy vegyenek részt legalább egy ilyen eseményen, emellett pedig krediteket is kapnak a tárgy teljesítéséért.

Fotó: MOME

A beszélgetés harmadik szakaszában témánk a Zöldbölcső elnevezésű projekt volt. Ezt a programot elsőéves hallgatók kezdeményezték egy intenzív tervezési hét eredményeként. A facsemetéket súlyosan veszélyezteti az aszálykár és a gyomok megjelenése, ezért készítették el a MOME polgárai a „zöldbölcsőt”, amely egy gyűrű a fa körül teli olyan tápanyagokkal, amelyekre szüksége lehet egy újonnan elültetett fának. A közeljövőben szeretnék továbbfejleszteni találmányukat, és a prototípus véglegesítése után bevezetni a piacra, hogy mindenki számára elérhető legyen. A MOME a múltban már támogatott hasonló innovációkat, és nagy reményeket fűz ehhez a termékhez is.

Az utolsó blokkban olyan fenntarthatósági aktivitásokról beszélgettünk, amelyeket érdemes lehet integrálni az oktatásba. A hallgatóknak az első évfolyamon olyan alapozó kurzust kell elvégezniük, amelynek keretében megismerhetik a fenntarthatóság alapfogalmait és központi témáit, többek között a biodiverzitást, a klímaváltozást, a fogyasztást és a nyersanyag-felhasználást. Az egyetemükön továbbá létezik egy Ecology 2 Design elnevezésű kurzus is, melynek keretében különböző szakembereket hívnak meg szemináriumot tartani a fenntarthatóság valamely kérdéskörében. Akit mélyebben érdekelnek a MOME céljai és kilátásai, mindenképpen hallgassa meg a Holnapután adását!

Fotók: MOME

search icon