„Felismertétek, hogy szükség van egy másik gazdasági narratívára” – szólt Ferenc pápa körlevele a fiatal kutatóknak, vállalkozóknak és a gazdasági paradigma változását sürgetőknek, melyben azonnali cselekvésre buzdított, és egyúttal meghívta őket a „Ferenc gazdaságának” építésére. A kezdeményezés első magyarországi tanácskozására Esztergomban került sor. Az esemény főszervezőjével, Kollár Lászlóval beszélgettünk.
Mi hívta életre a „Ferenc gazdasága” kezdeményezést?
Ferenc pápa az elmúlt években közzétett szociális enciklikáiban (Laudato Si’, Fratelli Tutti) folyamatosan felhívta a világ figyelmét a gazdaság környezetromboló hatásaira, s ezek megállításának szükségességére. 2019-ben pedig elsősorban a fiatalokat szólította meg már cselekvésre buzdítva őket, hiszen a jövő generációján (is) múlik, hogy évtizedek múlva mennyire lesz élhető még a bolygónk. Ennek apropóján egy közösségi találkozó is szerveződött, melyet a Covid-járvány végül felülírt. Így 2022-ben jött létre az első találkozó Assisiben.
Tehát akkor Assisi Szent Ferenc ihlette meg Ferenc pápát a mozgalom elindításakor…
Igen, Assisi Szent Ferenc természet- és emberszeretetére épül a kezdeményezés, illetve az Egyház Társadalmi Tanítására, különösen a Laudato Si’ (Áldott Légy) és a Fratelli Tutti (Mindnyájan testvérek) enciklikák gyakorlatára. Ezzel a felhívásával a pápa szolidárisabb és emberközpontúbb gazdasági folyamatokat szeretne elindítani a fiatalok bevonásával.
Az esztergomi konferencián erre milyen megoldási alternatívák születtek?
Kiemelendő, hogy ez nem konkrét programokat felvonultató mozgalom, inkább szellemiség és lelki útmutatás, amiből a helyi gazdaságok és közösségek meríthetnek. Ennek értelmében mindenkinek egyéni felelőssége, hogy a környezetében a saját eszközeivel élve miként is tudja mindezt megvalósítani. E gondolatiság jegyében az esztergomi találkozónkon, amelyet a KETEG Alapítvány kutatói és az ÉRME Hálózat vállalkozói szerveztek, azoknak a Magyarországon működő egyesületeknek, kisközösségeknek és társadalmi vállalkozásoknak a tevékenységeit vizsgáltuk, amelyek a „Ferenc gazdasága” szellemiségébe beleillenek. Figyelmünk nemcsak a hívő keresztény csoportokra irányul, hanem minden olyan társulásra, amely értéket teremt, s a jövő gazdaságának fontos részévé válhat. Célunk olyan gyűjtő platform kiépítése, melyben csoportok szerint láthatóvá válnak az egyes közösségek és a tevékenységeik.
Struktúráját tekintve a „Ferenc gazdasága” tematikus falvakból tevődik össze. Mely témákat ölelik fel az egyes találkozási pontok?
A „Ferenc gazdasága” 12 tematikus faluból áll, amelyek konkrét témakörök mentén kapcsolódnak a mozgalomhoz. Mindegyik faluban egy gazdasági aspektus és egy lelki kifejezés van összepárosítva. Az esztergomi találkozón az Üzlet és Béke, a Mezőgazdaság és Igazságosság, az Élet és Életstílus, a Pénzügy és Emberség, illetve az Energia és Szegénység témakörcímeket viselő falvak kerültek a elemzés fókuszába.
Itthon a teljesség igénye nélkül mely szerveztek tartoznak ezekbe a falvakba?
Az Üzlet és Béke faluban található például a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány (NIOK), melynek küldetése az, hogy a civil társadalom a hazai civil szervezetek munkája révén erősebbé és fontosabbá váljon. Ennek érdekében fejlesztik a programjaikat, melyek javítják a szervezetek szakszerűségét, továbbá erősítik a civil szektor közigazgatáshoz és üzleti szférához, valamint a társadalom egészéhez fűződő viszonyát.
Átbeszéltük a Mezőgazdaság és Igazságosság falut is, amelyben a kosárközösségek vagy például a Vedd Együtt közösségi platform szerepel, rövid értékláncú értékesítést biztosítva a helyi zöldség- és gyümölcstermelőknek. Többek között a kismarosi Ciszterci Nővérek is kapcsolódnak a közösséghez a kézműves termékeikkel.
Az Élet és Életstílus falunak mi az elsődleges küldetése?
Fontos missziót képvisel ez a falu is. Ide a Pure Fashion mozgalom tartozik, amely egy gimnazista lányokat megszólító program, és keresztény erkölcsi alapokon nyugszik. Teret, eszközöket és megtartó közösséget nyújt a lányoknak, hogy felfedezhessék női hivatásuk szépségét és az ezzel járó felelősségüket is a társadalomban.
Elemeztük a Pénzügy és Emberség faluban a MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt. munkáját is. Ide sorolandó még a Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesülete (THBE), amely azt a szemléletmódot és befektetési szándékot hivatott erősíteni hazánkban, továbbá a régióban, hogy minden befektetés kettős céllal szülessen. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a befektetett tőke eredményesen megtérüljön, másrészt azt, hogy a befektetés tervezett és mérhető társadalmi hasznot hajtson.
Az Energia és Szegénység faluban pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat missziós munkáját vizsgáltuk. Ide a Felzárkózó Települések programja tartozik, amely 2019-ben a legszegényebb települések felzárkózásának elősegítéséért jött létre.
Az esztergomi konferenciát a vatikáni Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériumából dr. Maria Dolores Sanchez Galera környezetvédelmi jogász is megtisztelte jelenlétével. Milyen tapasztalatokat osztott meg a Ferenc pápa közvetlen munkatársaként tevékenykedő szakember?
Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy dr. Maria Dolores Sanchez Galera személyesen is részt vett a konferenciánkon. Bemutatta többek között a „Ferenc gazdasága” eddigi történetét, majd egy interaktív beszélgetés keretében a hazánkban most induló mozgalom fő pilléreihez adott útmutatást. Nemzetközi tapasztalatait is megosztotta a hallgatósággal, amelyek a közösségeinknek is jógyakorlatokként szolgálhatnak a jövőben. Olaszországból még egy szakember érkezett Esztergomba Daniele Lonardo személyében, aki a „Ferenc gazdasága” piemonti régiójának a vezetője. A nemzetközi együttműködés tehát elkezdődött, meghívást is kaptunk Olaszországba, így bízunk a gyümölcsöző partnerségben.
Az érdeklődők hogyan kapcsolódhatnak a hazai „Ferenc gazdasága” mozgalomhoz?
Vallási hovatartozástól függetlenül bárki bekapcsolódhat, aki fiatal kutatóként vagy vállalkozóként kedvet érez ahhoz, hogy ennek a fenntartható gazdasági közösségnek a tagja legyen. Részletes információkért keressék a KETEG Alapítvány munkatársait és anyagait. Személyes élményeim alapján úgy érzem, hogy ez a találkozó kiváló alkalom volt a „Ferenc gazdasága” magyarországi bemutatására és a szakemberek találkozására. Remélhetőleg hamarosan jön a folytatás.
Természeti kincseink ismerete és védelme a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is a kiemelt témák közé tartozott. A rendezvényen a tudományos élet számos neves képviselője részt vett, és értékes előadásokat és innovatív megoldásokat prezentált az érdeklődők számára.
Fotók: Kollár László archívuma