A Holnapután legújabb adásában Cseh Orsolya vegyészmérnök volt a vendégünk, akivel azt a témát boncolgattuk, hogy hogyan is hatnak életünkre a gyógyszerek. Miután áttekintettük, hogy az emberiség mióta kezeli a különböző betegségeit gyógyszerekkel, foglalkoztunk az állatok öngyógyító képességével, és azt is megnéztük, milyen gyógyszereket nem érdemes egyidejűleg szedni. Ezt követően az orvos által felírt gyógyszerek szedésének idő előtti megszakításáról, ennek veszélyeiről beszélgettünk, majd azt tártuk fel, hogyan szennyezhetik bolygónkat a természetbe hulladékként kikerülő gyógykészítmények, és hogy miként kerülhetjük el az ilyen jellegű környezetkárosítást.
A modern társadalom embere a legtöbb baját, nyavalyáját gyógyszerekkel kezeli, nem véletlen tehát, hogy a gyógyszeripar az üzleti világ igen komoly tényezőjének mondható. Az őszi-téli szezonban elég csak bekapcsolnunk a tévét vagy a rádiót, a reklámblokkokban ilyenkor gyakorlatilag kizárólag gyógyszerhirdetésekkel találkozhatunk. A gyógyszerek azonban nem egyszerű termékek, túlzásba vitt fogyasztásuk sokkal károsabb, mint az egyéb, reklámokban hirdetett árucikkeké. Ezért is tartottuk fontosnak, hogy Holnapután című rádió- és podcastműsorunkban szánjunk egy epizódot arra, hogy átbeszéljük, hogyan is hatnak életünkre a gyógyszerek.
Az áttekintésben Cseh Orsolya vegyészmérnök volt a segítségünkre, akit először arról kérdeztünk, mióta kezeli az emberiség gyógyszerrel a betegségeit, majd kitértünk az állatok öngyógyító képességére, vagyis zoofarmakognóziára is, és megnéztük, hogyan lehet ennek megfigyelését hasznosítani a gyógyszeriparban. Beszéltünk még a természetes anyagokból készülő organoterápiás gyógyszerekről, és azt a kérdést is érintettük, hogy vajon minden problémánkra a gyógyszerek jelentik-e az elsődleges megoldást, vagy kevésbé súlyos esetekben támaszkodhatunk-e a természetgyógyászatra, a gyógynövényekre, esetleg pusztán az időre, vagyis a betegség elmúlásának kivárására is.
Ezután a gyógyszerek megfelelő alkalmazásával folytattuk a beszélgetést. Ebben a blokkban vendégünk megosztotta velünk, hogy milyen hatóanyagú gyógyszereket nem érdemes vagy éppen veszélyes keverni egymással, és azt is elárulta, mi lehet a következménye annak, ha idő előtt hagyunk fel az orvos által előírt gyógyszer szedésével. Szóba kerültek még a homeopátiás készítmények, ezeknek előnyeivel és hátrányaival egyaránt foglalkoztunk.
Következő nagyobb témánk a gyógyszeripar okozta környezetszennyezés volt, itt pedig nemcsak arról folyt a beszélgetés, hogy mit tesznek a gyógyszergyártó vállalatok környezeti lábnyomuk csökkentése érdekében, hanem arra is felhívtuk a figyelmet, hogy egyénileg mit tehetünk azért, hogy lejárt szavatosságú gyógyszereink ne kerüljenek ki a természetbe, és ne fejtsenek ki például az élő vizekben káros hatást. Ebben a blokkban vendégünk felemlegetett egy igen érdekes indiai környezetszennyezéses esetet, amelyben egy felelőtlenül alkalmazott fájdalomcsillapító rengeteg keselyű pusztulását okozta.
Műsorunk utolsó negyedében a gyógyszerkísérleteket vettük górcső alá. Cseh Orsolya nemcsak arra a kérdésünkre adott választ, hogy állatkínzásnak minősíthetők-e az állatkísérletek, hanem abba is beavatott minket, hogyan zajlik egy-egy ilyen tesztelési folyamat, milyen fázisban milyen kísérleti állatokon tesztelnek a kutatók, illetve egy kis kitérőt tettünk az embereken végzett gyógyszerkísérletek témaköre felé is. Aki kíváncsi a részletekre, semmiképpen se hagyja ki a Holnapután aktuális adását!
Kiemelt kép: Canva