Beköszöntött az ősz, vele a hideg idő és az esők, ezzel együtt pedig a különféle lázzal, torokfájással, orrfolyással és köhögéssel járó légúti betegségek is felütötték a fejüket. Ebben az időszakban sokan keresik fel a háziorvosukat, ha másért nem, hát azért, hogy hatósági igazolást szerezzenek a munkahelyükön való kiesés idejére a táppénz igénybevételéhez. De mit tudunk a háziorvosi praxisról ezen kívül? Összegyűjtöttünk pár hasznos információt a témában!
Ki lehet háziorvos Magyarországon?
Elsőként fontos tisztázni, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszerben a lakosság minden tagjának joga és lehetősége van arra, hogy a lakóhelye közelében szabadon háziorvost, valamint házi gyermekorvost válasszon saját maga, illetve a gyermeke számára. A háziorvosi, valamint a házi gyermekorvosi ellátás adja a magyar állami egészségügyi szolgáltatások alapját, egy jó és a hivatása iránt elkötelezett háziorvos pedig hatalmas kincs.
A betegségek megelőzése, felismerése és gyógyítása közügy, ám az elsődleges felelősség az orvosé, aki a törvényi előírások szerint kizárólag olyan személy lehet, aki megszerezte ehhez a külön jogszabály szerint vezetett nyilvántartásban szereplő orvosi szakképesítést. A háziorvos önálló orvosi tevékenységet folytat a területi ellátási kötelezettség körében az egészségügyi alapellátásról szóló törvény szerint. Ezt a praxisjoga teszi lehetővé, vagyis az a jog, mely alapján önálló orvosi tevékenység területi ellátási kötelezettséggel, meghatározott körzetben végezhető.
A háziorvosok száma Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az 1990-es évek elejétől kezdődően egészen máig 4 és 5 ezer között mozog. A legfrissebb, 2023-as évre vonatkozó adatokat nézve pontosan 4305 háziorvos és házi gyermekorvos praktizál hazánkban, ami visszaesés a 2022-es és a 2021-es esztendőhöz képest is, amikor nagyjából 100 fővel többen folytattak háziorvosi tevékenységet. A háziorvosok száma egyébként 2008 óta folyamatosan csökken, ekkor ugyanis még 5001 személy szerepelt a hivatalos nyilvántartásban.
A háziorvosi ellátás célja és szerepe a magyar egészségügyi rendszerben
A háziorvosi ellátás funkciója az, hogy a beteg személyes és folyamatos ellátásban részesülhet az egészségi állapotának megőrzése érdekében, amennyiben úgy dönt, hogy igénybe veszi ezt az állami szolgáltatást. Mindez díjmentesen, alanyi jogon jár mindenkinek, aki fizeti a társadalombiztosítást.
Egy háziorvosi praxis fenntartásának általános és rögzített szabályai vannak: mivel folyamatos ellátást kell biztosítani a körzet betegei számára, a háziorvosnak heti szinten legalább 15 órát kell rendelnie, azaz munkanapokon minimum 3 órán át fogadnia kell a betegeket a rendelőjében. Mindemellett vannak bizonyos kötelezettségek, amelyek munkaidőn kívül is vonatkoznak a háziorvosra: szükség esetén betegét annak otthonában is fel kell keresnie, és el kell látnia, ezenfelül pedig ügyeletet szükséges vállalnia. Ekkor sürgősségi ellátást nyújt azoknak a beérkező betegeknek is, akik a körzet egy másik háziorvosához tartoznak.
A magyar kormány idén januárban átalakította a háziorvosi és a sürgősségi ellátást, valamint az éjszakai orvosi ügyeleteket is. Bevezették a 1830-as ügyeleti telefonszámot, először ezt kell hívnia a betegnek, hogy a megfelelő helyre irányítsák.
A fővárosban 2024. október 1-jétől kezdődően megszűnt a korábban fenntartott kerületi ügyeleti rendszer. Helyette Budapest is csatlakozott az új alapellátási ügyeleti rendszerhez. Ez annyit jelent, hogy hétköznapokon 16:00 és 22:00 között, a hétvégéken és az ünnepnapokon pedig 8:00 és 14:00 között a körzetekben dolgozó háziorvosokat ügyeleti pontokra osztották be, ahol 22:00 után már úgynevezett non-doktorok, azaz egyetemi végzettséggel rendelkező szakápolók és mentőápolók látják el a lakosságot.
Október 1-jétől már Budapesten is hívhatóvá vált a 1830-as központi diszpécserszám. Hétköznap 16:00 és másnap reggel 8:00 között, a hétvégéken és az ünnepnapokon pedig a nap 24 órájában bármikor tárcsázhatjuk.
A háziorvos feladatai
A háziorvosi, valamint a házi gyermekorvosi feladatkör igen sokrétű. Fontos tudni például, hogy a háziorvos nemcsak azokkal foglalkozik, akiknek valamilyen panaszuk van, hanem az egészséges páciensekkel is. Számukra a háziorvos tanácsadással és különféle szűrővizsgálatokkal szolgál, hogy megőrizhessék egészségüket.
A háziorvos ellenőrzi a páciensek egészségügyi állapotát, ha pedig a helyzet úgy kívánja, beutalja őket szakorvosi kivizsgálásra. Beutalót adhat még fekvőbeteg-gyógyintézeti vizsgálatra, valamint panaszaink függvényében elbírálhatja keresőképtelenségünket is, tehát hatósági igazolást állíthat ki a munkahelyen igénybe vehető táppénzhez. Alapfeladatain túl a háziorvos közreműködik az állapotos nők terhesgondozásában, elláthat járványügyi, közegészségügyi feladatokat, valamint az elhunyt személyekhez is őt hívják először vizsgálatra.
A házi gyermekorvos a csecsemők, valamint a gyermekek megelőző és gyógyító ellátásáról gondoskodik. Szükség esetén tanácsot ad a szülőknek gyermekük egészségi állapotával kapcsolatban, állományba veszi gyermekápolás címén a keresőképtelen szülőt, beadja a kötelező oltásokat, és részletes felvilágosítást nyújt az ajánlottakról, valamint házhoz megy az újszülöttekhez, illetve a veszélyeztetett csecsemőkhöz. Szintén ő intézi a szükséges vizsgálatokat a gyermekintézményekbe való felvételi folyamat előtt.
A háziorvosváltás szabályai és menete
Több okból dönthetünk úgy, hogy háziorvost váltunk. Leggyakrabban persze a költözés, illetve a korábbi orvosunkkal kapcsolatos elégedetlenség dominál. A váltás kapcsán fontos tudnunk, hogy a szabad orvosválasztás joga a háziorvos megválasztására is kiterjed.
Az orvosválasztás folyamatának az az első lépése, hogy az elképzeléseinknek megfelelő orvosnál bejelentkezünk, és ha az orvos elfogadja jelentkezési kérelmünket, igazolást ad arról, hogy a továbbiakban vállalja az ellátásunkat. Az igazoláson az orvos neve, telefonszáma, valamint a rendelő pontos címe is fel van tüntetve. Nem árt tudni azonban, hogy előfordulhat olyan eset is, hogy az általunk kiszemelt orvos nem tudja fogadni a jelentkezésünket, ám ilyen döntésre a körzetébe tartozó betegeket illetően csak kivételes, indokolt esetben juthat.
Ugyancsak fontos tudnivaló, hogy évi egy alkalommal úgy választhatunk új háziorvost, hogy döntésünket nem szükséges megindokolnunk. Ha pedig sikeresen lezajlott az új orvosunkhoz való bejelentkezés, onnantól az adminisztrációs terhek már nem ránk hárulnak, ugyanis új orvosunk átkéri adatainkat a régi orvos nyilvántartásából, így képbe is kerülhet az egészségi állapotunkkal kapcsolatban.
Kiemelt kép: Canva