Hiába csökkent tavaly a légszennyezés, az egészségügyi határértéket továbbra is meghaladja
Hiába csökkent tavaly a légszennyezés, az egészségügyi határértéket továbbra is meghaladja

A világ legnagyobb talajszintű légszennyezettségi mérési adatbázisán alapuló, IQAir jelentés szerint a COVID-19 lezárások tavaly világszerte csökkentették a PM2,5-szennyezés átlagos szintjét, de a 106 ellenőrzött ország közül csak 24 felelt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) biztonsági irányelveinek.

A közlekedés és az ipar hónapokig tartó részleges vagy teljes leállása a világjárvány idején világszerte csökkentette a PM2,5-szennyezést, beleértve a nagyobb városokat is: Pekingben 11, Chicagóban 13, Újdelhiben 15, Londonban 16, Szöulban pedig 16 százalékos csökkenést mértek. India városainak legalább 60 százalékában volt jobb a levegő tavaly, mint 2019-ben és 2018-ban.

A világ jelentős részén példátlan – de rövid életű – levegőminőség-javulást tapasztaltak 2020-ban.

jelentette ki Lauri Myllyvirta, az Energia- és Tiszta Levegő Kutatási Központ (CREA) vezető elemzője és a jelentés társszerzője.

Ugyanakkor a csökkenés ellenére is a PM2,5 szennyezés több helyen is meghaladta a WHO által ajánlott egészségi határértéket: Kína és Dél-Kelet Ázsia egyes régióiban akár elérhette ennek a hat-nyolcszorosát is.

A világ legszennyezettebb fővárosai tavaly Újdelhi és Dakka voltak, Jakartával, Katmanduval, Iszlámábáddal, Hanoi-jal és Pekinggel vezetve a top 20-as listát. Budapest egyébként a lista 1534. helyén áll. Az európai városoknak pedig fele lépte túl a WHO által javasolt határértékeket.

A jelentés arra is kitért, hogy a klímaváltozás is jelentős hatást gyakorolt a légszennyezettségre a tavalyi, rekord meleg évben: A perzselő hőhullámok által táplált bozóttüzek rendkívül magas szennyezési szinthez vezettek Kaliforniában, Dél-Amerikában és Ausztráliában.

Nem túl biztató a légszennyezettség és az egészség összefüggéseinek vizsgálata sem. A légszennyezettség átlagosan közel három évvel rövidíti meg az életet világszerte, és évente több mint nyolcmillió idő előtti halálesetet okoz. A várható élettartam így 4,1 évvel csökken Kínában, 3,9 évvel Indiában és 3,8 évvel Pakisztánban, Európában pedig 8 hónappal rövidül.

(aljazeera)

(fotó: pixabay)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon