Hiába tűnik környezetbarátabbnak a fóliázott papír, nem sokkal jobb a műanyagnál
Hiába tűnik környezetbarátabbnak a fóliázott papír, nem sokkal jobb a műanyagnál

A vásárlók lelkivilágát lehet, hogy megnyugtatja a környezettudatosnak eladott csomagolás, újrahasznosítás szempontjából rémálom.

Nem mindig célravezető, ha az első benyomásunk alapján ítélünk környezetvédelmi kérdésekben. Ennek ékes példája a műanyag vs fóliázott papír kérdése is. Szerinted például melyik környezetbarátabb?

A fóliázott műanyag kapcsán a Die Welt-nek nyilatkozó Gunda Rachut, a a németországi újrahasznosítási rendszert felügyelő hatóság (ZSVR) vezetője szerint

Bár csökkentheti a felhasznált műanyag mennyiségét , nehéz a szétválasztása, az osztályozása és az újrahasznosítása is a fóliázott papírnak.

Az újság szerint az műanyagot egyre gyakrabban helyettesítik kartonpapírral, de mivel ezeket is fóliával vonják be, nem lesz különösebben jó megoldás a végeredmény: ha össze vannak dolgozva, akkor egységes anyagot alkotnak, tehát a kompozit kategóriába kerülnek.

Az igaz, hogy az így felhasznált műanyagok mennyisége így 70 százalékkal is csökkenhet, de az összeragasztás miatt eleve szét kéne szedni kidobás előtt, erről pedig sokszor tájékoztatás sem szerepel a csomagoláson. Ráadásul könnyen nézhető egyszerű papírnak is, ami miatt sokszor a többi papír közé dobják, esetleg a vegyes hulladékba, ami pedig rögtön az égetőbe megy.

A kompozit anyagok ugyan nagyon hasznosak a műanyag hulladék csökkentésében, az újrahasznosítás szempontjából rémálomnak számítanak: a fóliával bevont papírt legjobb esetben is csak részben lehet újrahasznosítani, ráadásul külön berendezésekkel lehet kezelni.

(hvg.hu)

search icon