Az Emscher egy keskeny, barna szennyvĂzcsĂk volt, amelyet magas gátak vettek körĂĽl, Ă©s táblák figyelmeztettek a szennyezĂ©sre, gyakran mĂ©rföldekrĹ‘l is Ă©rezni lehetett a szagát. Lehetetlennek tűnt, hogy egy ilyen pöcegödör valaha is Ăşjra tiszta folyĂłvá váljon, de mĂ©gis Ăgy lett. Az Emscher tanulságai remĂ©nyt adnak arra, hogy megfelelĹ‘ intĂ©zkedĂ©sekkel az Odera folyĂł is Ăşjra virágozhat.
Az Obera folyĂł a Cseh Köztársaságban kezdĹ‘dik Ă©s Lengyelországon keresztĂĽl folyik, termĂ©szetes határt alkotva NĂ©metországgal, mielĹ‘tt a Balti-tengerbe ömlene. Tavaly nyáron a folyĂł valĂłban disztĂłpikus látványt nyĂşjtott, a katasztrĂłfa csĂşcspontján ĂłránkĂ©nt fĂ©l tonna haltetem Ăşszott át az Oderán. A szakĂ©rtĹ‘k becslĂ©se szerint legalább 15 Ă©vre lesz szĂĽksĂ©g a helyreállĂtáshoz, miután a mĂ©rgezĹ‘ algavirágzás megtizedelte a hal- Ă©s kagylóállományt.
NĂ©metország nyugati rĂ©szĂ©n folyik az Emscher, a Rajna egyik mellĂ©kfolyĂłja. Ez a folyĂł az Ă©lĹ‘ bizonyĂtĂ©k arra, hogy mĂ©g a legszennyezettebb folyĂłk is elĂ©rhetnek jobb napokat
– Ărja cikkĂ©ben a Euronews.
A 20. század közepĂ©n az Emschert az ország legpiszkosabb folyĂłjának tartották. Az ipari Ă©s a háztartási szennyvĂz egyaránt egy nyitott, föld feletti csatornába folyt. Az 1980-as Ă©vek azonban változások jöttek. A bányászat visszaszorult a rĂ©giĂłban, Ă©s felmerĂĽlt a föld alatti csatorna ötlete, mivel Ăgy kevĂ©sbĂ© kellett aggĂłdni a földmozgások, a csĹ‘törĂ©sek Ă©s a talajvĂzszennyezĂ©s miatt. Több Ă©vtized alatt lĂ©pĂ©srĹ‘l lĂ©pĂ©sre földalatti csatornarendszer Ă©s nĂ©gy nagy szennyvĂztisztĂtĂł telep Ă©pĂĽlt. A betonpadlĂłt felbontották, Ă©s termĂ©szetes folyĂłmedret alakĂtottak ki. Folyami tájak Ă©s árterek jöttek lĂ©tre, amelyek növelik a biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©get.
Eközben az Oderán jelenleg 23 duzzasztĂłmű találhatĂł, amelyek akadályozzák a halak vándorlását, Ă©s több állĂłvizet hoznak lĂ©tre, ahol mĂ©rgezĹ‘ algák fejlĹ‘dhetnek. Több fĂĽggetlen jelentĂ©s, többek között a Lengyel Tudományos AkadĂ©mia, a Lengyel HidrobiolĂłgusok SzövetsĂ©ge Ă©s a WWF által kĂ©szĂtett jelentĂ©s is megerĹ‘sĂti, hogy az Odera tĂşlszabályozása megfosztotta a folyĂłt termĂ©szetes rugalmasságátĂłl.
Az Odera tĂzszer hosszabb, mint az Emscher, Ă©s nem valĂłszĂnű, hogy valaha is visszatĂ©r a korábbi állapotába. Az Odera már átalakult, ezĂ©rt innovatĂv megoldásokat kell keresnĂĽnk. A termĂ©szetalapĂş megoldások Ă©ppen ilyenek. Ezek technikai intĂ©zkedĂ©seket tartalmaznak, de a termĂ©szet határozza meg Ĺ‘ket.
Teret kell adunk a folyĂłknak, távolabbra kell helyezzĂĽk a gátakat, Ă©s olyan zöldterĂĽleteket kell lĂ©trehoznunk, amelyek több funkciĂłt is betölthetnek. A tudĂłsok azt mondják, hogy az Odera ökoszisztĂ©májának visszaĂ©pĂtĂ©se egy egĂ©szsĂ©ges ellenĹ‘rzĂ©si, felĂĽgyeleti Ă©s gazdálkodási rendszer nĂ©lkĂĽl, valamint a tudĂłsok Ă©s a társadalom szĂ©lesebb rĂ©tegeinek bevonása nĂ©lkĂĽl nem fog sikerĂĽlni.
(Forrás: euronews.com/green)