Klímatudósok arra figyelmeztetnek, hogy a közeljövőben még súlyosabbá válhatnak a mediterrán országokat sújtó erdőtüzek. Ezek egyik oka a hőkupola néven emlegetett jelenség. De miről is van szó?
Tüzek pusztítanak Görögországban, Olaszországban, Franciaországban és a spanyolországi Katalóniában is, de a törökországi károk a legsokkolóbbak: augusztus elejére több mint 150 000 hektár földterület égett le, ami több mint kilencszerese az előző 12 év átlagának.
Az európai erdőtűzinfó (EFFIS) kutatói szerint az idén kétszer–ötször több az erdőtűz, mint a 2008–2020 közötti időszakban.
A tudósok az úgynevezett „hőkupolával” magyarázzák a jelenséget. Ez egy olyan, magas nyomású „buborék”, amely egy bizonyos területre koncentrálja a meleget azzal, hogy napokig vagy akár hetekig megmarad egy helyben. Egyfajta fedő a serpenyőn. A forró levegő először felfelé terjed ki, de a magas légnyomás miatt nem tud elszökni, ezért lefelé szorul, miközben még több hőt ejt csapdába. A folyamatot erősíti, hogy a talaj is elveszíti a nedvességét és kezd felmelegedni, ideális körülményeket teremtve a tűznek.
Az amerikai Légkör- és Óceánkutató Hivatal (NOAA) tudósa szerint az idei hőkupolák fő kiváltó oka az volt, hogy télen egyes térségekben radikálisan megnőtt az óceán hőmérséklete, míg máshol hideg maradt a víz. Ez felfokozta a szeleket, amelyek a szárazföld felé vitték a meleg levegőt.
A hőkupola nyomán egyes dél-európai térségekben az idén 40 fok fölé ugrott a hőmérséklet, ami tökéletes előfeltétele a tüzek elterjedésének.
(Forrás: infostart.hu Kép: pexels.com)