Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) szerint a finom részecskéknek – a szív- és érrendszeri, valamint légzőszervi megbetegedések egyik fő okozójának – való kitettség csak 2018-ban mintegy 417 000 idő előtti halálesethez vezetett a kontinensen. Az EEA tisztában van azzal is, hogy a légszennyezés nem csupán jelentős egészségügyi veszélyt jelent, hanem sok ember számára az élhetőség egyik legfontosabb kritériuma is. A múlt hónapban elindítottak egy új városi levegőminőség-mutató programot, amely lehetővé teszi a polgárok számára, hogy ellenőrizhessék lakóhelyük levegőminőségét az elmúlt két évben.
A HouseFresh, az otthoni légtisztító készülékeket vizsgáló brit székhelyű vállalat átnézte a svájci IQAir levegőminőség-szakértő által készített 2020-as világlevegőminőségi jelentést, és a finom részecskék (PM2,5) koncentrációja alapján rangsorolta az országokat és városokat. Ezeken a területeken a légszennyező anyag átlagosan jóval az Egészségügyi Világszervezet 10 μg/m3-es éves irányadó értéke alatt van.
- Šakiai, Litvánia (5,0 μg/m3)
Az orosz Kalinyingrádi exklávéhoz közeli kisváros Litvánia egyik ökológiailag legtisztább régiójában található, és hét nemzeti rezervátumnak ad otthont.
- Corte, Franciaország (4,6 μg/m3)
A Korzika sziklás középső hegyeiben fekvő Corte a sziget fővárosa volt, amikor a 18. században rövid ideig független volt. Ez a vidéki kisváros egy 15. század eleji fellegvárral büszkélkedhet, és innen felfedezhetjük a Restonica folyó gyönyörű szurdokait.
- Neuchatel, Svájc (4,5 μg/m3)
Ez a középkori vízparti város, amely a vele közös nevű tó mellett fekszik, tökéletes kiindulópont a Jura-hegység felfedezéséhez.
- Almeria, Spanyolország (4,4 μg/m3)
Az andalúziai várost, amelyet Spanyolország legnaposabb városaként ismernek, gyönyörű strandokkal tarkított, zord tengerpart veszi körül. Itt a levegő tiszta, de nappal ritkán hűvös. A régiót sivatag jellemzi, amely a 60-as és 70-es években a spagettiwesternek egyik legjobb forgatási helyszínévé tette.
- Umea, Svédország (4,3 μg/m3)
Észak-Svédország legnagyobb városa szintén Európa legtisztább városának számít az EEA új levegőminőségi eszköze szerint, amely a 2019-es és 2020-as finom részecskeszennyezettségi szinteket vizsgálta. A pezsgő kulturális élettel rendelkező diákváros, Umea – mindössze 400 kilométerre az északi sarkkörtől – jó kiindulópont az északi fényt látni vágyó utazóknak.
- A skóciai Crieff és az észak-írországi Enniskillen (4,3 μg/m3)
A középkori Enniskillen városa egykor az észak-írországi szektás erőszak egyik fő gyújtópontja volt, de ma már inkább a váráról és a körülötte lévő tavakról híres, illetve tiszta levegőjéről.
- Fundao, Portugália (4,2 μg/m3)
Ez a vidéki város két nemzeti park – a Serra da Estrela és a Serra da Malcata – között fekszik. 17. századi kúriákkal és gyönyörű cseresznyéskertekkel büszkélkedhet.
- Vielsalm, Belgium (4,2 μg/m3)
Vielsalm az Ardennek szívében található, és titkos hely a csendes erdei túrázásra vágyó természetbarátok számára.
- Bodo, Norvégia (3,4 μg/m3)
A norvég Bodo városa a hegyek és a tenger között egy másik nagyszerű hely, ahol a Lofoten-szigetekre vezető úton túrázni és északi fényt nézni lehet. A várost 2024-re Európa kulturális fővárosává is kinevezték.
- Muonio, Finnország (2,8 μg/m3)
Ha Európa legtisztább levegőjét szeretnénk megtalálni, egészen Lappföldig kell utaznunk. Muoniót Finnország kincset érő Pallas-Yllästunturi Nemzeti Parkja veszi körül. Októbertől május közepéig téli csodaország, ahol az aurora-szezonban megcsodálhatjuk az északi fényt. A helyi idegenforgalmi hatóságok szerint azonban a terület nyáron is sok látnivalót kínál, a túrázástól a kerékpározáson át a kenuzásig vagy az éjféli nap alatti horgászatig.
(Euronews)
(fotó: Wikimedia)