A kezdeményezés célja, hogy rámutasson: a mai kor emberének kényelmi elvárásai és az ökoszisztéma védelme megfér egymás mellett, tudatos tervezésselszámol be róla az Építészfórum.

A klímaváltozásra hívja fel a figyelmet az Ariston Thermo és a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. közös, rendhagyó installációja a budapesti Erzsébet téren, az Akvárium Klub előtt. Az augusztus 23 és szeptember 4. között felállított üvegházban különleges hőigényű, trópusi növényeket helyeztek el, melyeket kizárólag megújuló energia segítségével tartanak életben. 

A ház különlegességét a napenergia-felhasználást segítő Terrán Generon tetőcserép, valamint az Ariston „Nimbus Garden” nevet viselő levegő-víz hőszivattyúja adja. A hőszivattyú a külső levegőt felhasználva biztosítja az üvegházban szükséges hőmérsékletet hűtéssel vagy épp fűtéssel – ezzel minimális energiát használ fel, károsanyag kibocsátása pedig nincs. Távoli eléréssel egy applikáción keresztül irányítható, a rendszerből érkező lágyvizet pedig visszavezetik a növényekhez. A Generon napelemes tetőcserepek a napenergia felhasználásával segítik a hőszivattyú működéséhez szükséges energia felvételét. A ház fő anyaga fenyőgerenda és borovi fenyő, amihez hőszigetelt üveg társul. 

Az Ariston Thermo Hungária Kft. ügyvezetője, Pavek Gábor elmondta, hogy Magyarországon jelenleg 1 millióra tehető azoknak a háztartásoknak a száma, akik hagyományos kazánnal, fával vagy szénnel fűtenek.

Ha ők mind hőszivattyúra váltanának, akkor hozzávetőleg 115 779 482 957 m³-rel csökkenne a károsanyag-kibocsátás egy év alatt hazánkban, ezzel egy egész város károsanyag kibocsátását tudnánk megspórolni évente.

Kiss Pál, a Magyar Hőszivattyú Szövetség elnöke elmondta, hogy a hőszivattyú már több mint 150 éves technológia, de mostanra kezd általánossá válni a használata. Rendkívül hatékony, kevés energiából sok hőt állít elő, és mint a Nimbus Garden ház mutatja, akár hálózatfüggetlen is lehet, nulla CO2-kibocsátással.

Miután folyamatos a fejlődés, a hőszivattyúk már szélesebb hőmérsékleti skálán használhatóak, akár -20 Celsius-fokban is tudnak 60 fokos vizet előállítani” – jegyezte meg a trendekről. Szintén újabb jelenség, hogy vannak egész kicsi, például autókba épített hőszivattyúk, ugyanakkor működik a technológia ipari léptékben is: Skandináviában van város, amit a helyi szennyvízből hőszivattyú segítségével hasznosított hővel fűtenek. Az elnök idézett egy tanulmányt is, mely szerint

hirdetés

„ha az ipar összes elfolyó energiáját hasznosítanánk, nem kellene semmi mással fűteni. Egy másik tanulmány a kis fogyasztóknak lehet tanulságos: aki az otthoni kazánt hőszivattyúra cseréli, több szén-dioxid–kibocsátást takarít meg, mintha elektromosra cserélné az autóját.”

Exit mobile version