A rezsi áremelkedésével együtt fontosabbá vált a spórolás. Megnéztük, hogy a híres-hírhedt stand-by mód, azaz elektromos eszközeink készenléti állapota mennyi áramot fogyaszt. Azaz: mennyit tudunk spórolni azzal, ha ezeket „kihúzzuk” a dugaljból?
Hogyan működik a stand-by mód? Miért van rá szükség?
A stand-by, vagyis készenléti üzemmód a modern technikai eszközök kényelmi funkciója, amely lehetővé teszi, hogy az eszközt pillanatokon belül használni tudjunk. Néhány évtizeddel ezelőtt még oda kellett sétálni a televízióhoz, és gombbal bekapcsolni. Ma már távkapcsolót használunk, de bizonyára sokan hallottak már a különböző hangutasításos rendszerekről is, amelyekkel akár bonyolultabb feladatokat is hatékonyan elvégeztethetünk szóbeli parancsokkal. Nos, a stand-by mód ezt teszi lehetővé számunkra.
Ennek természetesen ára van, mert energiát használ. Ahhoz ugyanis, hogy ezek az eszközök „önmaguktól” be tudjanak kapcsolni, a tévé vegye a távirányító által küldött jelet, a laptop vagy a számítógép gyorsan használhatóvá váljon, az eszközöknek energiára van szükségük.
A Nemzetközi Energiaügynökség jelentése szerint a háztartások teljes áramfogyasztásának 15%-át a stand-by üzemmódban hagyott készülékek teszik ki.
Mennyit fogyasztanak így az eszközök?
A legtöbb lakásban található eszközt a következő csoportokba érdemes sorolni: szórakoztató eszközök (laptop, televízió, hangfal, játékkonzol és más kisebb eszközök, tablet, telefon stb.); konyhai eszközök (sütő, mikrohullámú sütő, hűtő, asztali robotgép, mosogatógép stb.); épületgépészeti eszközök (légkondi, boiler, padlófűtés, hőszivattyú, kazán stb.), illetve a lámpák, amelyek olykor szintén fogyaszthatnak külön áramot kikapcsolt állapotban is.
Ezek közül leginkább a szórakoztató eszközöket tudjuk kontrollálni, amelyek általában a nappaliban és a hálószobákban találhatóak, ezek esetében a legkevésbé kényelmetlen, ha be kell kapcsolni őket használat előtt.
Tévé
2013 óta az Európai Bizottság szabályozza, hogy a tévék készenléti üzemmódban óránként nem fogyaszthatnak többet 0,5 wattnál. Ha tehát új televíziónk van, biztosak lehetünk benne, hogy nem fogyaszt sokat készenléti állapotban sem. A LED tévék ennél kevesebbet is fogyaszthatnak ebben az állapotban.
Laptop
Egy laptop bekapcsolt állapotban 60–70 wattot fogyaszt óránként. A fogyasztás függ a típustól, a teljesítménytől, a kijelző méretétől, de akár attól is, hogy milyen alkalmazásokat használunk, vagy mennyit internetezünk, tehát milyen nagy az adatforgalom. A laptop ennek az energiának akár a harmadát is képes fogyasztani alvó módban. Ha viszont a laptopot hibernáljuk, az energiafogyasztás pár wattra csökkenthető, ezért érdemes lehet ez utóbbit használni.
Ettől függetlenül érdemes néha újraindítani az eszközeinket, legyen szó laptopról, PC-ről vagy telefonról.
Az egyes eszközök fogyasztására egyébként abból is tudunk következtetni, hogy a tápkábel mellett mennyire melegszik az eszköz.
Töltő
Az újabb töltők már kevesebb mint 1 wattot fogyasztanak bedugott állapotban (0,1–0,2 wattot óránként), ezért ezeket az eszközöket nemigen szükséges kihúzni akkor sem, ha nem használjuk őket.
A legnagyobb fogyasztók
A legtöbb energiát a hangfalak (méretük, teljesítményük növelheti a stand-by módban jellemző fogyasztást) és a mikrohullámú sütők fogyasztják. Ezért, ha spórolni szeretnénk, ezeknek az eszközöknek a használatát érdemes először megvizsgálni otthon. Természetesen az egyes eszközök fogyasztása elérhet a fent már említett gyártási évtől, az adott típustól és az eszköz méretétől, teljesítményétől függően is.
Hogyan tudunk spórolni az áramszámlán?
Az, hogy mennyit tudunk spórolni, csak rajtunk múlik. Pontosabban azon, hogy mennyit tudunk feláldozni a stand-by funkció adta kényelemünkből. Legegyszerűbb megoldás a szórakoztató elektronika, a nappali és a hálószoba eszközeinek közös hosszabbítóra való csatlakoztatása. Ezt kiegészíthetjük egy analóg vagy digitális időzítővel, amellyel kontrollálni tudjuk, hogy a falból a hosszabbítóba mikor kerüljön áram. Gondot okozhat azonban, hogy vannak olyan eszközök, amelyeket ilyenkor újra be kell kapcsolni.
Ennél nehezebb dolgunk van a nagyobb háztartási gépek esetében, de esetleg a konyhai robotgépek és a mikró ráköthetők hosszabbítóra a fentihez hasonló módon.
Ma már választhatunk wifis időzítőket, dugaljakat, amelyeket telefonról könnyen ki-be tudunk kapcsolni. Így talán a lehető legkevésbé válik kényelmetlenné a megoldás. Azt azért érdemes figyelembe venni, hogy sem költség és nyereség vonatkozásában, sem a környezetvédelem szempontjából nem feltétlenül rentábilis megoldás, ha mindegyik eszközünkre megszakítót vagy okos dugaljat csatlakoztatunk.
Érdemes lehet beszerezni egy olyan okos dugaljat, amely képes mérni az átfolyó áram mennyiségét is.
Inkább ezen spóroljunk!
A fenti megoldások leginkább akkor adnak a rezsiszámlákon is látható eredményt, ha több régi eszközt használunk. Ekkor előfordulhat, hogy 5–10 százalékot is tudunk spórolni az áramszámlán. Amennyiben viszont kisebb a háztartásunk, vagy nem sok eszközt használunk (nincs mosogatógép, mikró, laptop mellett PC is, illetve konzol vagy konzolok), akkor a készenléti módon sokat nem fogunk tudni spórolni. Ekkor érdemes lehet a fűtésen, a nyílászárók cseréjén gondolkozni, ezek ugyanis nagyságrendekkel nagyobb lehetőséget adnak arra, hogy spóroljunk a rezsin.
Az elektroszmog veszélyei
Vannak olyan eszközök, amelyek nem hatalmas fogyasztók, de folyamatosan működnek. Ilyen a wifi router, mely havonta 4,3 Wh-t fogyaszt (havi szinten 115 Ft), illetve a jeltovábbító, amely alig több mint 1 Wh áramot használ fel. Ezek nem nagy költségek, de a folyamatosan használatban lévő eszközök elektroszmoggal telítik a lakást. Az egészségünk érdekében érdemes kipróbálni, hogy éjszakára, vagy akkor, amikor nem vagyunk otthon, lekapcsoljuk a kismegszakítót. Praktikusan elég csak a fagyasztó áramkörét bekapcsolva hagyni, a többit le lehet kapcsolni. A szakértő szerint 1–2 nap után érezni is fogjuk, hogy pihentetőbb az alvásunk.