A Magyar Tudomány Ünnepének idei mottója „Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz” – nem véletlenül. A tudomány figyelmeztetett a Covid–19-járványra és arra, mi várhat még ránk.
A Föld klimatikus rendszere visszafordíthatatlanul kibillen jelenlegi stabil állapotából, ha a globális átlaghőmérséklet-emelkedés meghaladja a 1,5-2 Celsius-fokot. Már a jelenlegi felmelegedési szint is súlyos következményekkel jár. Tudunk-e alkalmazkodni az egyre gyakoribb és intenzívebb időjárási szélsőségekhez? Mi a teendőnk a minket követő generációk védelmében? Bartholy Judit többek között ezekkel a kérdésekkel foglalkozik előadásában.
Salma Imrétől megtudhatjuk, milyen szerepet játszanak az aeroszol részecskék a városi légszennyezettség és éghajlat folyamataiban, és milyen klimatikus viszonyokra számíthatunk a jövőben Budapesten.
A klímaváltozás és fenntarthatóság kérdését a gazdaságtudomány felől közelíti meg Kandrács Csaba, aki az MNB alelnökeként arról beszél, hogyan emelheti be a pénzügyi szektor a fenntarthatóság kérdését mindennapi működésébe, és mit kezdhetnek a bankok a környezeti kockázatokkal. Chikán Attila pedig az energetika szempontjait és lehetőségeit veszi számba a fenntarthatóság témakörében.
A november 3-án kezdődő programsorozat kiemelt eseményei az MTA-székház dísztermében este 18 órától kezdődő ismeretterjesztő előadások. A részvétel minden programon, előadáson ingyenes, de a férőhelyek korlátozott száma miatt előzetes regisztrációra van szükség. Az előadások ezenfelül élőben is követhetők lesznek az MTA YouTube-csatornáján.
A teljes program megtalálható lesz ezen a weboldalon.
(Forrás: elobolygonk.hu – mta.hu Kép: A Magyar Tudományos Akadémia épületének részlete – orszagalbum.hu)