A hamarosan a világ legnépesebb országává váló dél-ázsiai országban tavaly borzasztó állapotokhoz vezettek az évnek ezen szakában pusztító hőhullámok. Sajnos idén sincs ez másképp, az ország több államában is napok óta 40 Celsius-fokos nappali hőmérsékleteket mérnek, ez pedig nagyjából 5 Celsius-fokkal haladja meg az évszak átlagát.
A legsúlyosabb helyzet Nyugat-Bengál, Bihar és Andhra Prades államokban alakult ki. Mumbai közelében például 11 ember halt meg a minap hőguta következtében egy kormányzati díjátadó ünnepségen, míg 50 másik kórházba került. Nem teljesen függetlenül a történtektől Nyugat-Bengál állam hatóságai hétfőtől egy hétre leállították az összes iskolát, főiskolát és egyetemet.
2010 óta több mint 6500 ember halt meg Indiában közvetlenül a hőhullámok miatt.
A helyi hatóságok azt tanácsolják az embereknek, hogy különösen ügyeljenek a folyadékpótlásra, viseljenek szellős ruházatot, és kerüljék az utcai ételeket, amelyek ilyen körülmények között könnyen megromolhatnak.
Eközben a Távol-Keleten is rossz a helyzet. Kínában az ország több régiójában is hetek óta tombolnak a homokviharok, melyek forrása elsősorban a Góbi-sivatag. Több más jelentős város mellett Sanghaj különösen érintett, az elmúlt egy hónapban a PM10-es részecskék koncentrációja a WHO által ajánlott határérték több mint 46-szorosát érte el. A probléma Dél-Koreát és Japánt is érinti.
A homokviharok az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribbá váltak, melynek hátterében a Góbi-sivatagot érintő hőmérséklet-emelkedés, illetve a csapadék mennyiségének csökkenése áll.