Itt az ideje telepíteni a magyarul is letölthető Mosquito Alert applikációt
Itt az ideje telepíteni a magyarul is letölthető Mosquito Alert applikációt

Az éghajlat változásnak valamint az új utazási szokások miatt több egzotikusnak, éghajlat- és tájidegennek gondolt szúnyogfaj jelenik meg egyre növekvő számban Európában. Ezek a fajok egzotikus, ebben az éghajlati övben ritkaságnak számító betegségeket is terjeszthetnek. Többek között a maláriát, a dengue-lázat, nyugat-nílusi lázat, chikungunya-lázat, sárgalázat vagy a japán encephalitist. Épp emiatt rendkívül fontos nyomon követni a betegségeket terjesztő szúnyogok terjedését, viselkedését, felbukkanási helyüket. A magyarul is elérhető Mosquito Alert mobil alkalmazáson (Google Play és  App Store) keresztül erre nyílik lehetőség, így az állampolgárok közvetlenül segíthetik a tudományos kutatómunkát.

A masfelfok.hu-n megjelent cikkben megszólaló Garamszegi László Zsolt evolúcióbiológus szerint azért van szükség a lakosság aktivitására, mert

A proaktív védelem kidolgozása érdekében meg kell értenünk, hogy milyen ökológiai mechanizmusok miatt jelennek meg illetve terjednek az invazív fajok. Továbbá meg kell ismernünk ezen folyamatok evolúciós következményeit a helyi vektorközösségekre és a gazda-parazita dinamikára. Ezeknek a feladatoknak a teljesítéséhez viszont olyan kutatási erőfeszítésre van szükség, amelyet a helyi tudományos közösség nem képes egyedül biztosítani. 

A felhasználók által gyűjtött adatok segítségével meghozott tudományos következtetések lehetővé teszik a célzott helyszíni mintavétel megtervezését. Ennek köszönhetően a jelentősebb erőforrásokat igénylő terepi mintavételezések a humán egészségügyi szempontból jelentős területekre irányíthatóak majd.

Az applikációt Spanyolországban már 5 éve használják, idén ősszel pedig 17 nyelven is elérhetővé vált annak érdekében, hogy a szakértők még időben kidolgozhassanak egy hatékony védekezési rendszert.

Az “Újonnan felbukkanó fertőző betegségek obszervatóriuma” (Versatile Emerging infectious disease Observatory – VEO) európai H2020 együttműködésben, melynek az alkalmazás is a része az ELTE és a Pécsi Tudományegyetem és az Ökológiai és Botanikai Intézet neves kutatói vesznek részt.

search icon