Friss adatok szerint legalább 42 ezer négyzetkilométernyi, azaz közel fél magyarországnyi erdő pusztult el a legfontosabb trópusi régiókban tavaly.
A Global Forest Watch (GFW) erdőfigyelő-rendszer adatai alapján készült friss jelentés szerint a pusztulás mértéke Brazíliában volt a legmagasabb. A globális veszteség mértéke jóval meghaladta az elmúlt 20 év átlagát, sőt a harmadik legrosszabb év volt a platform 2002-es működésbe lépése óta.
Brazília 1,7 millió hektárnyi őserdőt veszített el 2020-ban, 25 százalékkal többet, mint az előző évben. A pusztulás döntően az Amazonas-medencére koncentrálódott, ahol a területek egy részét szándékosan tisztították meg. A száraz időjárás miatt azonban a már korábban kivágott erdők helyén gyújtott tüzek kontrollálatlanul terjedtek.
A szakemberek ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy a szélsőséges hőség és szárazság okozta hatalmas tüzek óriási erdőterületeket emésztettek fel szerte Ausztráliában és Szibériában is.
A Guardian beszámolója szerint a tehetősebb országok sem maradt ki az erdők pusztulásából. Németországban például háromszorosára nőtt az erdők vesztesége 2018-hoz képest, amiben egyes kártevők elszaporodása mellett a felmelegedés okozta száraz időjárás is közrejátszott.
A 2020-as erdőpusztulás nyomán 2,64 milliárd tonna szén-dioxid került a légkörbe, ami India egész éves emissziójával megegyező mennyiség.
A GFW-t működtető washingtoni székhelyű Világ Erőforrásai Intézet (WRI) jelentése szerint vannak arra utaló bizonyítékok, hogy a járványügyi korlátozások hozzájárulhattak az illegális fakitermelés erősödéséhez, azáltal, hogy az erdőket kevésbé védik és az emberek nagy számban visszatértek a vidéki területekre.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI)