A sebezhető fajként nyilvántartott nagy testű emlősfaj gyakorlatilag kihaltnak tekinthető az ázsiai országban, ez pedig elsősorban az élőhelyek leromlásának köszönhető.
A kínai államtanács 1988-ban helyezte nemzeti védettség alá a fajt, mely a legmagasabb szintű védelmet biztosította számára papíron. A valóságban azonban egyre rosszabb körülmények alakultak ki a dugongok élőhelyein, olyannyira 2008 óta nem készült feljegyzés a dugong jelenlétéről Kínában.
A Royal Society Open Science folyóiratban megjelent friss tanulmány szerint a dugongok különösen függenek a tengeri fűtől, melyek helyzete azonban a part menti fejlesztések és a vízszennyezés miatt gyorsan romlik.
Új tanulmányunk erős bizonyítékot mutat egy újabb karizmatikus vízi emlősfaj regionális elvesztésére Kínában – sajnos ismét a fenntarthatatlan emberi tevékenység miatt.
– mondta Samuel Turvey professzor, a ZSL Állattani Intézetének munkatársa
Bár a tengeri fű helyreállítására és helyreállítására irányuló erőfeszítések kulcsfontosságú természetvédelmi prioritásnak számítanak Kínában, a helyreállítási folyamat hosszadalmas lehet, és az ott élő dugongpopulációk számára már túl késő lehet.
Turvey elmondta, hogy a tengeri füvet az eutrofizációs folyamatok is érintik. Ilyenkor a vízben lévő tápanyagok – például a szennyvízből származó – emberi eredetű növekedése miatt algavirágzás alakul ki. Ez „csökkenti a fény áthatolási képességét a tengervízben, és így megakadályozza a fotoszintézist a tengeri füveknél” – teszi hozzá a kutató.
Az új kutatás „kijózanítóan emlékeztet arra, hogy a kihalás még azelőtt bekövetkezhet, hogy hatékony védelmi intézkedéseket dolgoznánk ki.
– mondja Turvey
(Guardian)
Borítókép: Julien Willem