Kölcsönhatás lehet a felmelegedés és a talajerózió között
Kölcsönhatás lehet a felmelegedés és a talajerózió között

Az új tanulmányban a kutatók a világ különböző éghajlati viszonyokkal bíró helyszíneiről származó adatokat használták fel, hogy kimutassák, a hőmérséklet emelkedése fokozza az eltemetett szén bomlását. A kutatócsoport becslése szerint 2100-ra a felmelegedés következtében 7%-kal nő a termőföldek eróziója által okozott globális kibocsátás.

Ezek az eredmények az éghajlatváltozás és az erózió okozta, a szerves-tartalom körforgásának zavarai közötti negatív visszacsatolásról tanúskodnak.Egy nemzetközi tudósokból álló csoport, köztük Tim Quine professzor az Exeteri Egyetemről, azt vizsgálta, hogy a hőmérséklet milyen hatással van az erózió a talajból felszabaduló szén mennyiségére. Ez az úttörő kutatás negatív visszacsatolást tárt fel a felmelegedés és az erózió által okozott nettó széncsere között.

A nemzetközi multidiszciplináris együttműködés révén csapatunk előrelépést ért el az eróziónak a talaj széndinamikáját zavaró szerepének és a felmelegedéssel való kölcsönhatásának jobb megértésében. Továbbra is fontos, hogy erőfeszítéseket tegyünk a talajerózió megfékezésére és a talajok rehabilitációjára, mivel a talajok számos előnnyel járnak az ökoszisztéma-szolgáltatások szempontjából

– mondta Tim Quine professzor.

Mivel a talaj több szenet tárol, mint a légkör és a növényzet együttvéve, ezért kulcsfontosságú lehetőséget kínálnak a globális éghajlatváltozás mérséklésére a megkötés, vagyis a szén eltávolítása és tárolása révén. A talajokban bekövetkező változások azonban a globális felmelegedéshez is hozzájárulhatnak, mivel az e raktárakban lévő szén visszaáramolhat a légkörbe.

A talaj szerves szén tárolását a növények által nyert és a természetes lebomlással elveszített szénmennyiség egyensúlya szabályozza. Ismert, hogy mindkettőt befolyásolja az erózió és az éghajlat, azonban a kettő közötti kölcsönhatás természete eddig tisztázatlan maradt.

(Forrás: exeter.ac.uk)

search icon