Komoly fogadkozások a Biden-féle klímacsúcs első napján
Komoly fogadkozások a Biden-féle klímacsúcs első napján

Április 22-23-án zajlik a Joe Biden által kezdeményezett klímacsúcs, melyen a világ legjelentősebb politikai és üzleti vezetői egyeztetnek az éghajlatváltozás elleni lépésekről. A találkozó első napján számos ígéret hangzott el, míg az ENSZ határozottabb lépésekre szólította fel a vezetőket.

Erkölcsi és gazdasági kényszer

Nyitóbeszédében Joe Biden bejelentette, hogy az Egyesült Államok 2030-ig minimum 50 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az ország gazdaságát mielőbb zöld pályára állítják, ennek nyomán pedig minden ágazatban komolyan veszik majd az éghajlatváltozást. Az elnök szerint az ország legkésőbb 2050-re el fogja érni a szén-dioxid semlegességet.

Biden a többi országot is cselekvésre szólította. Kijelentette, hogy a globális közösségnek nincs más választása, mint hogy szembeszálljon „korunk egzisztenciális válságával”. Úgy fogalmazott: „egyetlen nemzet sem képes egyedül megoldani ezt a válságot. Mindannyiunknak – különösen azoknak, akik a világ legnagyobb gazdaságait képviseljük – tennünk kell ellene”. Biden szerint ez egyszerre „erkölcsi és gazdasági kényszer”.

Az idő rövid, de hiszem, hogy meg tudjuk és meg is fogjuk csinálni.

– tett hozzá az elnök

Nemzetközi együttműködések

Vlagyimir Putyin orosz elnök szélesebb körű nemzetközi együttműködést javasolt a károsanyag-kibocsátás valamennyi típusának nyomon követésében. Szerinte az ENSZ közvetítésével elért megállapodások az üvegházhatású gázok kibocsátása elleni küzdelem megbízható alapját jelentik.

Felkérünk minden érdekelt országot, hogy vegyen részt közös tudományos kutatásokban, gyakorlati szempontból jelentős éghajlati projektek finanszírozásában, és hogy aktivizálja az alacsony széndioxid-kibocsátású technológiák fejlesztését az éghajlatváltozás következményeinek enyhítése és a hozzá való alkalmazkodás érdekében.

Az orosz elnök azt hangoztatta, hogy a globális fejlődésnek nemcsak zöldnek, hanem teljes egészében fenntarthatónak kell lennie, vagyis össze kell kapcsolódnia a szegénység csökkentésével és az országok közötti fejlődési szakadék áthidalásával.

A szakadék szélén

António Guterres ENSZ-főtitkár még több határozott lépést követelt a világ vezetőitől a klímaválság elleni küzdelemben. Szerint globális koalícióra van szükség ahhoz, hogy az évszázad közepéig elérhetővé váljon a karbonsemlegesség.

Ahogy a főtitkár mondta, ehhez „minden országnak, minden régiónak, minden városnak, minden vállalkozásnak és minden ágazatnak” ki kell vennie a részét a feladatokból, a következő 10 év pedig az átalakulás évtizede kell, hogy legyen.

A szakadék szélén állunk. Biztosítanunk kell, hogy a megfelelő irányba tesszük a következő lépést.

–mondta Guterres

Fontos vállalások

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök videóüzenetében kiállt a nemzetközi összefogás mellett. Mint mondta, Spanyolország elkötelezett a klímaváltozás elleni harcban, hiszen „a klímavészhelyzet valóság”, de azt is hozzátette a nemzetközi összefogás szükségességére utalva, hogy „a siker elérése nemcsak rajtunk múlik”.

Nagy-Britannia közölte, hogy 2035-ig legalább 78 százalékkal szeretné csökkenteni a károsanyag-kibocsátást az 1990-es szinthez képest. Boris Johnson brit miniszterelnök kiemelte: az éghajlatváltozás elleni küzdelem „a növekedésről és a munkahelyekről szól”, és több erőfeszítést követelt a nemzetközi közösségtől.

Szuga Josihide japán miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy országa 2030-ig 46 százalékkal szeretné csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását a 2013-as szinthez képest. Japán korábban mindössze 26 százalékos csökkentést ígért. A szigetország 2050-ig szeretne karbonsemlegessé válni.

A csütörtökön kezdődött kétnapos rendezvény célja, hogy előkészítse az ENSZ novemberi glasgow-i klímakonferenciáját, és meggyőzze a gazdasági nagyhatalmakat az ambiciózusabb klímavédelmi célkitűzések nélkülözhetetlenségéről.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI)

search icon