Szerda este az Ian hurrikán végigsöpört az Egyesült Államokban Florida államon, több mint 2,5 millió embert hagyott áram nélkül, elárasztotta a lakott városokat és megrongálta az otthonokat. A 4-es kategóriába sorolt vihar Florida partjaitól beljebb húzódott, és ezzel az Egyesült Államokban valaha legerősebb hurrikánná vált.
Bár a vihar által okozott károk teljes mértékét még mindig nem sikerült feltárni, és a szélsőséges időjárási körülmények miatt csütörtök reggelig késleltették a mentőakciókat, a feltételezések szerint legalább 12 ember halálát okozta a Ian hurrikán. A halálos áldozatok száma a következő órákban még emelkedhet.
Emlékszem, néhány nappal ezelőtt az előrejelzések szerint 1-es kategóriájúnak kellett volna lennie, úgy három nappal ezelőtt. Ez 24-48 órán belül megváltozott
– mondta Ralf Toumi, az Imperial College London Grantham Institute társigazgatója.
Ezt a jelenséget „gyors erősödésnek” nevezik, és az időjárási és éghajlati szakértők szerint bizonyíték van arra, hogy ez egyre gyakrabban fordul elő, és a hurrikánok a globális felmelegedés miatt egyre erősebbek.
Számos tanulmány született az éghajlatváltozás hurrikánokra gyakorolt hatásáról, és tulajdonképpen még a nagyon alapvető és nagyon egyszerű fizikai érvekből is arra számítunk, hogy az óceánok hőmérsékletének növekedésével nő a szélsebesség, és a melegebb hőmérséklettel nő a csapadék mennyisége is.
Ha a feltételek megfelelőek, az óceánok eléggé felmelegednek, és sok a nedvesség, akkor elég gyorsan, napokon belül nagyon erős és erőteljes viharokká válhatnak.
A hurrikánok száma az elmúlt években nem nőtt a globális hőmérséklet emelkedésével, de erejük annál inkább. Amit valójában látunk, az egyfajta elmozdulás az egyre erősebb és erősebb viharok felé, jelentette ki Ralf Toumi, az Imperial College London Grantham Institute társigazgatója.
Nehéz azt mondani, hogy az ilyen jelenségek szokatlanok. A globális felmelegedésnek a hurrikánokra gyakorolt hatása leginkább a csapadék mennyiségén látszik. Egyértelmű, hogy az éghajlatváltozás intenzívebb hurrikánokhoz vezet, mivel a hurrikánok a meleg óceánokra támaszkodnak, hogy nedvességet és energiát szolgáltassanak, és az óceánok hőmérséklete emelkedik, ami intenzívebb viharokat tesz lehetővé, amelyek több esőt szállítanak.
Továbbá a felsőbb szintű szelek lassulása lassabban mozgó viharokhoz vezethet, ami nagy csapadékfelhalmozódást eredményezhet. Emellett az éghajlatváltozás következtében a tengerszint is emelkedett, és emelkedni is fog. Az éghajlatváltozásból eredő intenzívebb viharok erősebb viharhullámokat is generálnak, ami tovább növeli az árvizek szintjét. Ezek a változások dollármilliós károkat okoznak, és évről évre számos emberéltet követelnek.
(forrás: www.euronews.com)