Új fejlesztésű eszköz segítheti a vízhez jutást a legszárazabb területeken. A Massachusetts Institute of Technology kutatói által fejlesztett gép fontos szerepet tölthet be a vízhiányos területeken.
A berendezés — mely a légpárából állít elő ivóvizet — különlegessége abban áll, hogy a korábbi hasonló szerkezetekkel szemben, már 20%-os páratartalom esetén is működik, másrészt pedig igen könnyű, így szállítása sem jelenthet problémát.
Azokon a területeken, ahol a vízhiány problémát jelent, fontos számításba venni azokat a technológiákat, melyek vizet biztosíthatnak, különösen azért, mert az éghajlatváltozás súlyosbítani fogja a vízhiány jelentette problémákat.
— nyilatkozta Alina LaPotin, a kutatócsapat vezetője a newscientist.com-nak
Működési elve a zeolit nevű, rendkívül porózus és üreges ásvány azon tulajdonságára épül, melynek segítségével nagy mennyiségű nedvességet tud megkötni, akár a levegőből. Az ehhez kapcsolódó napelemes rendszer az ásvány melegítésével képes kinyerni belőle a vizet.
A napenergiát használó eszköz paneljei, négyzetméterenként napi, közel egy liter vizet képesek előállítani, mely hatalmas segítséget jelenthet a vízhiányos területeken, illetve ott, ahol az emberek nem jutnak tiszta ivóvízhez.
Forrás: infostart.hu