Málna, avagy a Boldogasszony csipkéje
Málna, avagy a Boldogasszony csipkéje

A Magyarországon őshonos, nagyjából 2 méter magas félcserje a nyári szezon egyik legkedveltebb gyümölcse. Íme a népszerű gyümölcs érdekességei.

A málna szinte egész Európában megtalálható, kivéve Portugáliát, Izlandot és Skandinávia északi részét. Amerikában őshonos fajtája a fekete málna.

A málna levelei 3–5, ritkán 7 tagúak, felül simák, alul gyapjasak, szélük fűrészfogas. Májustól augusztusig virágzik. A virágok fehérek, laza fürtökben vagy bugában állnak. A növény vörös, csonthéjas bogyókból álló terméscsoportja 30–40 nap alatt fejlődik ki és érik be, a szederrel ellentétben leválik a vackáról. Ízletes gyümölcs, konzervipari alapanyag. Magas vízigényű, ezért öntözést igényel. A gyengén savas, tápanyagban gazdag talajt kedveli, és sarjadzással szaporodik. Pionír élőlényként megjelenik a fátlanított terepen. Félárnyékos fekvésű, nitrátban gazdag talajban tenyészik, például magas páratartalmú és hűvös nyári hőmérsékletű tisztásokon és erdőszéleken.

málna
A málna vízigénye nagy, ezért öntözést igényel.

A málna jótékony hatásai

A málna vitamintartalma miatt is kiemelkedően egészséges gyümölcs. Egy maréknyi málna 25 milligramm C-vitamint tartalmaz, emellett pedig B1-, B2-vitamin és A-provitamin is található a gyümölcsben. A málna ásványianyag-tartalma kiemelkedő. Kalciumot, káliumot, magnéziumot és vasat is tartalmaz.

Antioxidáns gyümölcsként óvja a szervezetet a szabad gyökök sejtszintű rongálásától, rostjai és pektintartalma pedig segítik az emésztést. A málna a nyári melegben a szervezet hidratálását is segíti, ugyanis 100 gramm málnában 80–85 gramm víz van.

A málna levelét is használhatjuk jótékony hatásai miatt. Rákellenes és gyulladáscsökkentő hatása van, cukorbetegség vagy fájdalmas menstruáció esetén, illetve száj-, torok- és a gyomornyálkahártya-gyulladásakor is előnyös a fogyasztása. Szülés megkönnyítése céljából is alkalmazzák, továbbá hasmenés, gyomor- és bélrendszeri problémák esetén is jótékony.

málna
A málna ásványianyag-tartalma kiemelkedő.

Tudta?

A Dunántúl egyes részein elterjedt népies magyar neve a „Boldogasszony csipkéje” és a himpér, a német Himbeere (szarvastehénbogyó) szó alapján. Az ókorban gyógynövényként volt ismert. A középkorban elsősorban kolostorokban termesztették. Napjainkban a világ legnagyobb málnatermelői közé Oroszország, Mexikó, Szerbia, Lengyelország és az Egyesült Államok tartozik. Akár nyersen, akár gyümölcsleves, sütemény, szörp vagy lekvár formájában is fogyasztható. Nyersen marad benne a legtöbb egészséges alkotóelem, de a hőkezelés során sem veszíti el teljes mértékben vitamin- és ásványianyag-tartalmát.

A málna gyümölcse bor készítésére is alkalmas. A málnabogyókat összezúzzák, előerjesztik, majd kipréselik. A visszamaradt cefrét vízzel leforrázzák és újra kipréselik. A préselésekből nyert levet összekeverik. Cukorból és málnaléből szirupot főznek, amit hozzáadnak a kipréselt málnaléhez.

Fotók: Canva

search icon