Stockholmban a magas légszennyezettségű lakhelyeken élő csecsemők tüdőfunkciói már hat hónapos korukra károsodnak. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a csecsemőkori légszennyezettség negatívan befolyásolja a gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek tüdőfunkcióját, de egy új tanulmány az első, amely már csecsemőknél is hasonló összefüggéseket talált.
A vizsgálatba 177 stockholmi csecsemőt vontak be, akiket születésük után a szülőknek küldött kérdőívekkel, majd a gyermekek tüdőfunkciójának mérésével követtek nyomon körülbelül hat hónapos korukig. A különböző méretű belélegezhető részecskék (PM2,5 és PM10) és a nitrogén-dioxid (NO2) kültéri koncentrációját a gyermekek lakcímére vonatkozóan a születéstől a tüdőfunkciós vizsgálatig kiszámították. A közúti közlekedés volt a fő forrása a gyermekek légszennyezettségi expozíciójában mutatkozó különbségeknek.
Az eredmények azt mutatják, hogy a légszennyezésnek leginkább kitett gyermekek tüdőfunkciója csökkent hat hónapos korukra, és a légúti kaliberrel és a tüdőtérfogattal kapcsolatos tüdőfunkciós méréseket egyaránt negatívan befolyásolta.
„Tanulmányunk hozzájárul annak megállapításához, hogy a légszennyezés már a csecsemőkorban is a tüdőfunkció károsodásának kockázati tényezője, amikor a tüdő még fejlődésben van” – mondja Björn Lundberg, a Karolinska Institutet Södersjukhuset (KI SÖS) Klinikai Tudományok és Oktatás Tanszékének doktorandusza. „Az eredmények arra utalnak, hogy a későbbi gyermekkori negatív tüdőfunkciós hatás, amelyet a korábbi tanulmányokban a légszennyezésnek való kitettséggel hoztak összefüggésbe, már korai életkorban bekövetkezik.”
„A stockholmi légszennyezettségi szintek nemzetközi összehasonlításban viszonylag alacsonyak, és riasztó, hogy még ezek a szintek is negatív hatással vannak a csecsemők tüdőfunkciójára” – magyarázza Göran Pershagen, a Karolinska Institutet Környezetgyógyászati Intézetének (IMM) professzora. „Más közelmúltbeli kutatási eredményekkel együtt eredményeink arra utalnak, hogy további intézkedésekre van szükség a városi területek légszennyezettségi szintjének csökkentése érdekében.”
Forrás (technology.org)