Új jelenség, hogy Magyarországon több helyütt gyorsan terjednek a különböző invazív kaktuszfajok. A témában az InfoRádió kérdezett egy szakértőt.
Alapvetően két faj igazán gyakori: a heverő medvetalpkaktusz és a coloradói medvetalpkaktusz. Ezenkívül más Cylindropuntia nemzetiséghez tartozó kaktuszfajokat is találtak, és nemcsak az Alföldön, hanem az ország több pontjában is – mondta az InfoRádióban Csecserits Anikó, az ELKH Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa.
Annak ellenére, hogy nagyon sok az invazív faj, a kutató szerint meg kell próbálni küzdeni velük. Egyes fajok már annyira elterjedtek Magyarországon, hogy inkább az állományt kell kordában tartani, hogy ne terjedjen további helyekre.
A kaktuszok nyílt homokpusztagyepekben, sziklagyepekben, dolomitsziklagyepekben terjednek, a Vértesben is találtak fokozottan védett területen. Tehát a nyílt sziklás vagy homokos élőhelyeken tudják kiszorítani az ott őshonos fajokat. A másik probléma, hogy legelő gyomokká válnak, tehát az állatokat is zavarják, és gondot okozhatnak a gazdálkodásban. – mondta el a szakértő.
(Forrás: infostart.hu Kép: pexels.com)