A zöldborsó nem szorul különösebb bemutatásra. Fehérjetartalma és variálhatósága miatt a vegetáriánus és a vegán életmódot folytatók hű barátja. Lássuk, hogyan használhatjuk a konyhában!
A Felelős Gasztrohőssel közös rovatunkban minden héten olyan zöldséggel jelentkezünk, amely segít abban, hogy csökkentsd ételeidben a hús arányát. A Meatless Monday tehát erről szól: egy nap, amikor nem a hús dominál az étrendedben, hanem a sok színes, izgalmas és finom zöldség! Így természetesen nem hagyhatjuk ki sokak nagy kedvencét, a zöldborsót sem, amely jellegzetes ízével a menü éke lehet.
Hiába szezonális, egész évben fogyasztható a zöldborsó
Habár frissen az igazi, a fagyasztott borsóból is isteni leves készülhet. Hiszen egy gőzölgő, csipetkével teli borsólevesnél alig tudunk jobbat elképzelni! Frissen májustól júliusig, majd októberben és novemberben szedhető. A vásárlás után érdemes minél előbb kifejteni – ami egyébként relaxációs gyakorlatnak sem utolsó –, aztán elkészíteni vagy lefagyasztani.
Így terem a zöldborsó
A zöldborsó azon növények közé tartozik, melyeknek meg sem kottyan a hideg. Így ha a talaj hőmérséklete eléri a 2–4 °C-ot, a magok már ki is csíráznak. Ezért – hőmérséklettől függően – akár már március elején érdemes elvetni a magokat. Ha ezt szakaszosan, kéthetes időközökkel több felvonásban tesszük, meg tudjuk nyújtani a termesztés idejét.
A zöldborsó kúszónövény, ezért érdemes támasztékot nyújtani az indáknak, így a rothadástól is megóvhatod a növényeket. Ha társításon gondolkozol, a kukorica, az uborka, a padlizsán, a sárgarépa vagy a zeller jó partner lehet. Inkább a napfényes részeket kedveli, illetve a homokos talajt, és mint a legtöbb növény, ő is hálás egy kis trágyázásért.
Zöldborsó a konyhában
A zöldborsóról neked is a menzás édes főzelék ugrik be? Pedig ennél sokkal többet ki lehet hozni belőle! A borsót akár a zöldségek „Hulkjaként” is említhetnénk: a kis zöld szemekben óriási erő rejlik. Szuper növényi fehérjeforrás, vegán táplálékkiegészítők is készülnek borsófehérjéből. Az emberiség legrégebbi kultúrnövényeként számontartott zöldség szuperereje – a benne lévő tápanyag mellett – számtalan felhasználási lehetőségéből adódik. A levestől kezdve a szendvicskrémen át – mellyel kiváltható a messziről utaztatott avokádóból készült krém – a pörköltig számtalan formában és ételben felhasználható.
Grillezve, párolva is remek alapanyag, de egy mentás zöldborsókrémlevest sem fogtok visszautasítani, ebben egészen biztosak vagyunk.
Extra tipp: Csökkentsük az élelmiszer-pazarlást, használjuk fel a borsó héját is! Főzhetünk belőle alaplevet, de a zsenge borsó és a cukorborsó héjából remek csipsz is készülhet!
Az elmaradhatatlan recept pedig egy nagy klasszikus, amely frissességével és egy kis extrával igazi kulináris élvezetet kínál.
Mentás zöldborsóleves kecskesajttal
- 70 dkg zöldborsó
- 1 fej vöröshagyma
- 5 dkg póréhagyma
- 1 db burgonya
- 5–7 db mentalevél
- só, bors, szerecsendió
- 15 dkg kecskesajt
Így készítsük el!
A felszeletelt hagymákat az olajon kissé pároljuk meg, adjuk hozzá a kockára vágott burgonyát, majd a zöldborsót, öntsük föl annyi vízzel (vagy zöldségalaplével), hogy épp ellepje, majd sózzuk, borsozzuk, és 15–20 perc alatt főzzük puhára. Ha kész, szórjuk bele a mentaleveleket, majd turmixoljuk össze a levest. Ha túl sűrű lett, vízzel hígítsuk. Ízlés szerint frissen durvára őrölt borssal (esetleg szerecsendióval, fokhagymával, maréknyi petrezselyemzölddel) fűszerezzük. Kész is van! A tálaláshoz használjunk egy kis kecskesajtot, amely erőteljes ízével remekül harmonizál a borsólevessel.
A fehérjedús borsó a hűsítő mentával a nyári melegben hidegen is remek fogás, ősztől tavaszig pedig melegen fogyasztva véd a megfázások ellen.
Recept: Föld Napja Alapítvány – Húsmentes Hétfő kampány
A cikk és a recept elkészítésében a Felelős Gasztrohős és Szabó Eszti segített nekünk.
Képek: canva