A zanzibári vöröskolobuszok kizárólag az afrikai kontinens mellett fekvő aprócska szigeten élnek, az emberi tevékenység és az élőhelyének elvesztése azonban a kihalás szélére sodorta őket.
A faj visszaszorulásának legfőbb oka nem egy ragadozó, vagy egy máshonnan betelepített invazív faj, hanem a közúti forgalom. A szigetre áramló turisták száma a világjárvány előtti időszakban folyamatosan rekordokat döntött, ami egyre erősödő népszerűséget generált.
A Vas megye nagyságú sziget főemlősök lakta élőhelyeit az utak kisebb részekre szabdalják fel. A problémát az jelenti, hogy a vöröskolobuszoknak muszáj időnkét átkelniük a forgalmas utakon, hogy élelemhez jussanak, vagy elmenekülhessenek a ragadozók elől.
A vadőrök statisztikái szerint az átkelések közben elpusztult állatok száma a populáció éves fogyásának 12–17%-át jelenti. Ráadásul a ragadozókkal ellentétben az autók nem válogatnak: sokszor nem az idős példányokat vagy a kölyköket ütik el, hanem az erejük teljében levő, szaporodásra képes felnőtt állatokat, ami a problémát tovább fokozza.
Hogy ezt a jelenséget megállítsák, a helyi nemzeti park néhány kutatóintézet segítségével különleges kísérletbe fogott, melynek eredményeiről nemrég egy tanulmányban is beszámoltak. A kísérlet lényege az volt, hogy az utakon fekvőrendőröket helyeztek el, amelyekkel sikerült a forgalmat olyan mértékben lassítani, hogy ez a kolobuszok halálozási statisztikájában is szignifikáns változást hozott.
A kutatók szerint további fekvőrendőrökkel még komolyabb eredményeket lehetne elérni, ami azért is fontos lenne, mert a koronavírus visszaszorulását követően újra jelentősen megnőhet majd a turisták száma, ezzel együtt pedig az autóforgalom is Zanzibáron.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(365reblog) Fotó: wikipedia