Még augusztus első felében figyeltek fel a vászolyi lakosok arra, hogy a kertjeik végében csobogó Séd patakot elpusztult és haldokló folyami rákok százai lepték el. A lakók gyanúja szerint valamilyen szennyező anyag, valószínűleg permetszer kerülhetett a patakba.
Ilyenre volt már példa korábban is. A helyiek szerint öt éve hasonló rákpusztulást láttak. Akkor az derült ki, hogy néhány kerttulajdonos egyszerűen a patakba öntötte a permetszeres tartályt. Ahogy mondják, feltehetően nem rossz szándékból, hanem lustaságból, de pont olyan nemtörődömséggel, mint ahogy egyesek a patakból locsolják a kertjüket.
A probléma viszont nem csupán a védett rákokat érinti, hanem számtalan más élőlényt, békákat, rovarokat, vízinövényeket. Ráadásul a Séd helyi ága belefolyik a Balatonba is, legalábbis azokban az években, amikor a vízállás valamivel magasabb. Idén ez az aszály miatt nem történt meg.
A telex kérdésére a vászolyi polgármester elmondta, hogy az eset kapcsán bejelentést tettek, illetve szórólapokat juttattak el a helyi háztartásokba, melyeken arra hívják fel a figyelmet, hogy „mindenféle vegyi anyaggal történő munkafolyamatot a törvényben meghatározott módon végezzenek”.
Közben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BFNP) szakértői helyszíni szemlét tartottak, a Veszprém Megyei Kormányhivatal pedig természetvédelmi ellenőrzési eljárást indított. A vizsgálat jelenleg még tart, de azt már lehet tudni, hogy a szakembereknek sikerült beazonosítaniuk a szennyezés potenciális helyét.
A BFNP szakembereinek becslése szerint körülbelül 300 folyami rák pusztulhatott el a szennyezéssel érintett szakaszon. Figyelembe véve, hogy a faj természetvédelmi értéke példányonként 50 ezer forint, a természetkárosítás mértéke eléri a 15 millió forintot.
Bár az ügybe már a rendőrség is bekapcsolódott, a helyiek nem túl optimisták. Ahogy mondják, öt éve is volt vizsgálat, a felelősségre vonás azonban elmaradt. Szerintük még sokan nem értik, hogy a Balaton-felvidék természeti kincsei értéket képviselnek. (telex)