Nemrég a tartottak workshopot faápolók és favizsgálók részére a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben, melynek témája részben a matuzsálemi korú fák növényegészségügyi gondjait és azok kezelési lehetőségeit foglalta össze. A magyarmezogazdasag.hu cikkéből kiderül, hogy az ilyen fák gondozása igen nagy kihívás, viszont egyben rendkívül fontos munka is.
Mint írják, az idős fák jellemzően közterületen élnek, sőt többségük védett, ahol a növényvédelmi lehetőségek erősen korlátozottak. De ha ez nem is lenne probléma, sokszor akkor sem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű tapasztalat vagy szaktudás egy több száz éves fa védelméhez. Ráadásul a fák esetében sokkal nehezebben alakítható ki egy-egy betegség elleni rezisztencia, mint a lágyszárú növényeknél.
A munkát nehezíti, hogy az utóbbi évtizedekben tömegesen jelennek meg új kórokozók és kártevők részben a klímaváltozás, nagyobb részben pedig a globalizáció következményeként. Néhány faj, mint például a puszpáng már áldozatul esett ennek a folyamatnak alig néhány év alatt.
A lapnak nyilatkozva Guttermuth Ádám növényorvos, faápoló és favizsgáló szakmérnök, a Greenunit Kft. vezetője elmondta, az egyre gyorsuló ütemben megjelenő új betegségek nemcsak a mi dédelgetett ősfáinkat, hanem egész erdőállományokat sújtanak, vagy fognak súlyosan veszélyeztetni már a közeljövőben.
Szerencsére azért léteznek bizonyos védekezési módszerek, és nem lehetetlen megvédeni az idős fákat. A cikk több ilyen módszert is ismeret. Sikerük pedig már csak azért is létfontosságú, mert egy-egy idősebb példány óriási szerepet játszik az érintett terület biodiverzitásának fenntartásában, rengeteg más fajnak biztosít élőhelyet.