Ők a Zöld Budapest győztes projektjei
Ők a Zöld Budapest győztes projektjei

2020 októberében kezdődött Budapest első fővárosi szintű részvételi költségvetése, melyben 1 milliárd forintot szán a Fővárosi Önkormányzat budapestiek ötleteinek megvalósítására. A beküldött közel 700 ötletből 53 ötlet került szavazólistára, melyből a július 31-ig beérkezett 13.3​44 szavazat alapján 15-öt valósít meg a főváros. 

3 kategóriában lehetett ötletekre szavazni:

Zöld Budapest: a főváros zöldfelületeinek bővítését, fejlesztését, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, a környezeti fenntarthatóságot széles értelemben elősegítő ötletek – összesen 250 millió forint fejlesztés,

Gondoskodó Budapest: a társadalmi szolidaritást elősegítő vagy közösségfejlesztő javaslatok – összesen 250 millió forint fejlesztés,

Egész Budapest: az egész fővárost (de legalább 3 kerület lakosságát) érintő ötletek – összesen 500 millió forint fejlesztés.

A Zöld Budapest pályázat nyertes ötletei:

Városi erdők – 50 millió Ft

Fásítatlan erdő besorolású területekre, összesen 330 parkfa telepítése, ezzel városi kiserdők létrehozása nem használt, például rozsdaövezeti telkeken, 3 év gondozással.

Mire megoldás?

Sok városrészben hiányoznak feltöltődésre, sportra alkalmas, a környék klímáját is javító, természetközeli fás területek.

Kerékpártámaszok létesítése városszerte – 50 millió Ft

„Létesüljenek kerékpártámaszok azokon a helyeken, ahol a leginkább szükség van rá: forgalmas belvárosi helyeken, közlekedési csomópontokban, közintézmények, boltok előtt.”

Mire megoldás?

Fontos lépés lenne újabb támaszok létesítése a kerékpáros közlekedés további terjedésében. Az emberek hajlandóak lennének több helyre is kerékpárral menni, ha úti céljukhoz közel, kulturáltan, biztonságban helyezhetnék el járművüket.

Több ivókutat a városba -50 millió Ft

Telepítsenek forgalmasabb városi csomópontokra, parkokba ivókutakat, melyekből az emberek ingyenesen fogyaszthatnak ivóvizet. A keretösszegből nagyjából 25 ivókút telepítése lehetséges.

Mire megoldás?

A budapestiek könnyebben ivóvízhez juthatnak közterületen, valamint kevesebb hulladék keletkezik, mert ezek segítségével újra tudják tölteni kulacsaikat is.

Közösségi funkciók a Szent István parkba – 50 millió Ft

„A Szent István park kisparki elkerített részeit közösségi parkká alakítani, a nagyparki részen a kosárlabdapálya biztonságos felülettel való burkolása.”

Mire megoldás?

A Szent István park kisparki részének szinte teljes zöldterületét, mind a négy sarokparcellát már vagy tíz éve kerítés zárja el az itt élőktől, a parkot puszta közlekedési folyosóvá degradálva. A kosárlabdapályát rengetegen használják, nagyon rossz állapotban van.

Zöldebb és élhetőbb Mester utca – 50 millió Ft

„A 9. kerületi Mester utca adottságai miatt gyönyörű sétáló / pihenő utcává alakulhatna. Ennek első lépéseként szeretném ha egy kivitelezhető méretű sáv szélességében a beton helyén ládás, vagy a földbe ültetett növényzet lenne, praktikusan a járda és az autós sáv találkozásánál, a platán fák között. A lakók, boltok és vendéglátó helyek együttműködését kérnénk abban, hogy ez a zöld sáv ne pusztuljon ki, és megtartsa azt a jó hangulatot, amiből már könnyebb lesz elképzelni a következő lépést egészen addig, amíg komolyabb forgalomcsillapítások és zöldítések nem létesülnek a Mester utcában.”

Mire megoldás?

A Mester utca adottságai miatt gyönyörű sétáló / pihenő utcává alakulhatna. Ezt kisebb lépésekben érhetjük el, melyek közül ez lenne az első.




search icon