Összehangolt kutatás indult az Antarktiszi-félsziget közelében
Összehangolt kutatás indult az Antarktiszi-félsziget közelében

A Déli-óceán felhői projektcsoport a British Antarctic Survey a Rothera kutatóállomásáról több repülést végez a Déli-óceán felett. Egy Twin Otter típusú repülőgépet olyan műszerekkel szerelnek fel, amelyek közvetlenül a felhők belsejében mérik a légkörben lebegő port, a felhőcseppeket és jégkristályokat. Ez lehetővé teszi a tudósok számára, hogy megértsék a felhők belsejében zajló folyamatokat.

A misszió most azt is tervezi, hogy néhány repülést összehangol egy spanyol kutatóhajóval, amely az Antarktiszi-félsziget közelében végez hasonló méréseket. Az összegyűjtött adatok lehetővé teszik a kutatók számára, hogy jobban modellezzék, hogyan befolyásolják a felhők az éghajlatváltozást.

Ahogy az üvegházhatású gázok koncentrációjának növekedése miatt változik az éghajlat, úgy válik egyre sürgetőbbé a jövőbeli éghajlati előrejelzések pontosságának növelése

– írja a kutatásról a British Antarctic Survey.

A repülési mérések a Déli-óceánon szárazföldről, hajóról és repülőgépről végzett mérések sorozatának izgalmas csúcspontja. A kutatócsoport 2022-ben a Rothera kutatóállomáson műszercsomagot telepített, ez az egyik első olyan vizsgálat, amely az aeroszol fizikai és kémiai tulajdonságait vizsgálja az Antarktiszon egész évben, hosszú távon.

A jövőbeli hőmérséklet-emelkedés előrejelzésében még mindig nagy a bizonytalanság, pedig ez igen fontos az olyan szervek számára, mint az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület, amelyeknek pontos útmutatást kell adniuk a politikai döntéshozóknak az emberi tevékenységből származó kibocsátások változásainak hatásáról.

Az éghajlati modellekben a legnagyobb bizonytalanságok közül néhányat az aeroszolok okoznak, amelyek a felhőrészecskék magjaként működnek. A tudósok azt remélik, hogy a felhőképződésben és -fejlődésben szerepet játszó kulcsfontosságú folyamatok jobb megértésével finomítani tudjuk a modellekben való ábrázolásukat, és ezzel végső soron csökkenthetjük a bizonytalansági szintet.

(Forrás: bas.ac.uk)

search icon