
A kokárda fogyĂłeszköz. A leggondosabb kokárdatulajokat leszámĂtva legtöbbĂĽnk az Ă©vek során tetemes mennyisĂ©gben vásárolt nemzeti szĂnű kitűzĹ‘t, hogy aztán a soron következĹ‘ tavaszra Ăşjra elhagyja az aktuálisat.
VĂ©lhetĹ‘en nem a kokárdák fenntarthatĂłbbá tĂ©tele (kizöldĂtĂ©se?) oldja meg a világot fenyegetĹ‘ polikrĂzist, praktikus Ă©s anyagi okokbĂłl mĂ©gis jĂł megoldás lehet vásárlás helyett meglĂ©vĹ‘ erĹ‘forrásainkat használni. SĹ‘t! Ha mi magunk kĂ©szĂtjĂĽk el a márciusi ifjak szimbĂłlumát, megfelelĹ‘ anyagválasztással Ă©s kellĹ‘ kreativitással akár a nemzeti összetartozás mellett a fenntarthatĂłság ĂĽzenetĂ©t is hordozhatjuk mellĂĽnkön! Ha pedig ebbĹ‘l az aspektusbĂłl tekintjĂĽk a kĂ©rdĂ©st, akkor a Greendex sem mehet el szĂł nĂ©lkĂĽl a kokárdakĂ©rdĂ©s mellett.
KĂ©szĂtsĂĽnk kokárdát!
Nemzeti szĂnű szalag az otthoni mindenes fiĂłkokban elĹ‘ szokott fordulni. Ha ez nálunk is Ăgy van, máris nyert ĂĽgyĂĽnk van: csupán egy tűre, cĂ©rnára Ă©s egy biztostűre van szĂĽksĂ©gĂĽnk, hogy az ĂzlĂ©sĂĽnknek megfelelĹ‘ mĂ©retben előállĂtsuk a saját kokárdánkat. Itt vĂ©ge is lehetne a cikknek, de a baj általában nem jár egyedĂĽl: az, aki a kokárdát rendszeresen elhagyja, jellemzĹ‘en a háromszĂnűre festett textilszalagnak is hĂján van. De sebaj, biztosan akad otthon legalább valami, ami alkalmas lehet a cĂ©lra!
A kokárda története
A kokárdák törtĂ©nete a közĂ©pkorig nyĂşlik vissza, de a szimbĂłlum elĹ‘ször a 18. században tett szert nagyobb hĂrnĂ©vre. Eredetileg inkább dĂszkĂ©nt funkcionált, azonban hamar Ăşj funkciĂłt nyert: viselĹ‘i ezzel a jelvĂ©nnyel mutatták ki valamilyen politikai irányzat iránti elkötelezettsĂ©gĂĽket. A francia forradalom idejĂ©n kiemelt szerep jutott neki, igazán nagy hĂrnĂ©vre akkor tett szert. Az 1848-49-es magyar forradalom Ă©s szabadságharc során a magyar nemzet meghatározĂł szimbĂłlumává vált, melyet a mai napig viselĂĽnk a kiemelt ĂĽnnepnapokon.
Forrás: wikipedia.hu/kokárda
A megoldást keresve az interneten szörföltem, Ă©s Ăştba ejtettem (oda hullámlovagoltam) a hazai hobbiművĂ©szek Ă©s kreatĂv kĂ©zművesek termĂ©keinek fĹ‘ piacterĂ©t, a meska.hu-t. Persze itt egy vásárlással rögtön rövidre is zárhatjuk a törtĂ©netet. Ha megtetszik valamelyik kĂ©zműveskokárda, akkor ez jĂł választás lehet, hiszen talán jobban vigyázunk majd rá, mint azokra a tucatkokárdákra, melyek a Facebookon terjedĹ‘ fotĂłk tanĂşsága szerint rĂ©szben már KĂnábĂłl kerĂĽlnek a pulĂłverĂĽnkre. Ha viszont vásárolni nem akarunk vagy már nem tudunk, akkor inspirálĂłdjunk!
Találunk itt fábĂłl, gyöngybĹ‘l, nemezgolyĂłkbĂłl, madzagbĂłl, ĂĽvegbĹ‘l kĂ©szĂĽlt kokárdákat, horgolt, varrt, sĹ‘t nyomtatott megoldásokat is. Mivel ezeket jellemzĹ‘en gyakorlott művĂ©szek Ă©s ĂĽgyes hobbisták kĂ©szĂtik, lehet, hogy a vĂ©geredmĂ©nyĂĽnk elsĹ‘re nem lesz majd olyan, mint a kĂ©peken, de legalább lesz kokárdánk! FeltĂ©ve, hogy találunk otthon alapanyagot a kiszemelt megoldáshoz. Persze nem állĂtom, hogy bármelyik verziĂłt percek alatt össze lehet dobni, de biztosan megtaláljuk azt a mĂłdszert, amelyik gyors sikerhez vezet; aztán legközelebb majd idĹ‘ben nekiállunk!
Válasszunk upcycling megoldást!
Ha vĂ©gkĂ©pp semmit nem találunk, prĂłbáljunk meg papĂrbĂłl alkotni! Nem szĂĽksĂ©ges origamipapĂr, ahogy a hajtogatás is csak opciĂł! Akár egy reklámĂşjságot is szĂ©tcincálhatunk, hogy megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű piros-fehĂ©r-zöld papĂrhoz jussunk (csak arra ĂĽgyeljĂĽnk, hogy az akciĂłs termĂ©k befelĂ© nĂ©zzen), Ă©s nĂ©mi ragasztĂł, illetve egy biztostű felhasználásával perceken belĂĽl egyedi dizájnerkokárdánk lehet.
PetĹ‘fi Sándor kokárdáját a felesĂ©ge varrta, Ăgy lĂ©nyegĂ©ben Szendrey JĂşliához köthetĹ‘ a háromszĂnű kokárdák hazai megjelenĂ©se. NĂ©hány nappal a forradalom elĹ‘tt a hĹ‘s költĹ‘ ezt Ărta naplĂłjába: „MĂg Ă©n az egyik asztalnál a Nemzeti dalt Ărtam, felesĂ©gem a másik asztalnál nemzeti fejkötĹ‘t varrt magának.” Az elsĹ‘ kokárdákat Szendrey mellett Laborfalvi RĂłza osztogatta a márciusi ifjaknak, Ăgy vált aztán a kitűzĹ‘ nemzeti szimbĂłlummá. PetĹ‘fi kokárdája vagy legalábbis az, amit neki tulajdonĂtanak, a mai napig megtekinthetĹ‘ a Nemzeti MĂşzeumban.
Az upcycling megoldások a hulladĂ©kok második Ă©letĂ©t jelentik. Olyan tárgyakbĂłl kĂ©szĂtĂĽnk valami hasznosat, amelyeket már hulladĂ©kkĂ©nt könyveltĂĽnk el. Az idei nemzeti ĂĽnnepre a korábbi podcastunkban már szereplĹ‘ UPSZ upcycling ajándĂ©kbolt is megalkotta a saját kokárdáját: használt kávĂ©kapszulákbĂłl kĂ©szĂtettĂ©k el a sajátjukat.
A kapszulakokárda szintĂ©n olyasvalami, amivel akár otthon is megprĂłbálkozhatunk, de ha biztosra akarunk menni, akkor 15-Ă©n az UPSZ-osok a PetĹ‘fi Irodalmi MĂşzeumban megrendezĂ©sre kerĂĽlĹ‘ workshop keretĂ©ben segĂtenek nekĂĽnk elkĂ©szĂteni a fenntarthatĂł kokárdát! PetĹ‘fi, ha ma Ă©lne, egĂ©sz biztosan ezt hordaná.
Ha végképp nincs más megoldás…
Megvásárolhatjuk az egyszerű, ipari kokárdát is. Végeredményben az a legfontosabb, amit képvisel, és kevésbé az, hogy hogyan néz ki, vagy épp mekkora. Fontos, hogy ha e megoldás mellett döntünk, akkor is legyünk kicsit válogatósak! Ne vásároljuk meg a fóliába csomagolt kokárdát (egyáltalán minek nejlonba tenni egy kitűzőt?!), és az import kokárdától is ódzkodjunk! A nemzeti összetartozásunk egyik jelképe tipikusan olyan dolog, amelyből egészen biztosan a hazai a legjobb választás.