Sokkal nagyobb probléma lehet a hulladékégetés, mint eddig gondoltuk
Sokkal nagyobb probléma lehet a hulladékégetés, mint eddig gondoltuk

Egy új nemzetközi kutatás szerint az illegális háztartási hulladékégetés akár százszor komolyabb egészségkárosító kockázatot jelent a települések lakói számára Kelet- és Közép-Európában az eddig feltételezettnél.

Ahogy a vg.hu cikke írja, a hulladékok égetésénél felszabaduló úgynevezett policiklusos aromás szénhidrogének (PAH) brutális mennyiségben kerülnek a levegőbe, ezek pedig az egészségre legártalmasabb égéstermékek közé tartoznak.

Ugyan a tűzifa elégetése sem veszélytelen, de ahhoz képest bizonyos műanyagok elégetésekor akár 100-700-szor több és akár ezerszer mérgezőbb PAH kerül a levegőbe. Ha nem is ennyire, de a tűzifánál a fajellegű hulladékok is rosszabbak, a papír, farostlemez és társaik égetése is akár 30-szor magasabbra emeli a rákkeltő anyagok kibocsátását.

A hulladékégetés kérdését vizsgáló magyar és román kutatók megállapították, hogy a települések levegőjének részecskeszennyezéséhez (PM10) a hulladékégetés nagyjából 5%-kal járul hozzá, azonban ha figyelembe vesszük a fenti adatokat, ennek egészségkárosító hatása a maradék 95%-nak akár több százszorosa is lehet.

Az új kutatás fokozottan támasztja alá a környezetvédő civil szervezetek hosszú évek óta hangoztatott követelését, hogy az állam és az önkormányzatok haladéktalanul és hatásosan lépjenek fel az illegális lakossági hulladékégetés ellen.

–mondta Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon