Egyre többen állnak ezeken a fura, elsőre szörfdeszkáknak tűnő eszközökön, ez pedig nem véletlen! A SUP-ozás remek dolog, egy minden korosztály által élvezhető vízisport. A SUP neve egy rövidítés, az angol standup paddleboarding kifejezésből származik, melynek jelentése kb. állva deszkán evezés. Ennél egy fokkal magyarosabb lehet, ha állószörfnek nevezzük, de az sem katasztrófa, ha maradunk a SUP-nál! A cikkünkben körüljárjuk e remek eszköz és sport történetét, kiderül, hol a legjobb állószörfözni itthon, és abban is segítünk, hogy mi alapján érdemes kiválasztani a használni kívánt SUP-ot!
A SUP származási helye körül nincsenek nagy viták, bár érdekes kérdés, hogy miként lehetne egyetlen helyszínhez kötni egy ennyire általános eszközt. Mindenesetre a legelterjedtebb verzió szerint Hawaiiról származik: Cook kapitány az 1780-as években leírt olyan halászokat, akik nagyméretű fadeszkákon, evezve közlekedtek a vízen. A modern SUP-ozás az 1940-es években indult Waikiki strandjain, ahol a helyi oktatók szörfözni tanították a turistákat. Az igazi népszerűség azonban csak az 1990-es évektől indult, a sikertörténet viszont azóta is töretlen.
Ez pedig nem véletlen! A SUP-ozás típusait tekintve igen sokszínű, hiszen egy univerzális eszközről beszélünk. A sportolás mellett közlekedésre, vagy jobb híján csónak helyett is megteszi!
- SUP szörfözés: Hagyományos szörfözés egy változata, ahol a résztvevők állva eveznek a hullámokhoz.
- SUP túrázás: A síkvízi evezés remek eszköze lehet a deszka, melyen akár hosszú távokat is könnyedén megtehetünk.
- SUP jóga: Igen, az eszközön akár jógázni is lehet, melyet a széles, stabil deszka tesz lehetővé. Persze az sem árt, ha nyugodt vízen vagyunk.
- SUP horgászat: A horgászat új, költséghatékony módszere, amely például sekély, vagy nehezen megközelíthető vizek elérését teszi lehetővé.
- SUP versenyzés: A deszka természetesen vetélkedésre is alkalmas, az első SUP-szörf versenyt 2004-ben rendezték meg.
Milyen SUP deszkák vannak, és mi alapján válasszunk?
Előzetesen le kell szögezni, hogy vásárlás helyett sokkal környezettudatosabb választás a SUP-bérlés, melyre számos lehetőség adódik. Ez már csak azért sem utolsó ötlet, mert ezek az eszközök jellemzően magasabb árkategóriát képviselnek, így amíg csak ismerkedünk vele, semmiképp nem érdemes a saját SUP vásárlása. Persze a bérelt deszka esetében is fontos, hogy olyat válasszunk, amit aztán megelégedéssel használhatunk. Nézzük milyen szempontokat kell figyelembe vennünk a választáshoz!
Hol fogod használni a SUP-ot?
A kérdés arra is vonatkozhatna, hogy mire fogod használni, hiszen a felhasználási körök és a helyek sokszor átfedésben vannak. Kezdőként talán a legjobb választás állóvizekben, vagy lassú folyású helyeken használni a SUP-ot, míg megszerezzük a kellő gyakorlatot. Ehhez a legjobb választást az „All Around SUP-ok” jelentik: ezek a legszélesebb, legstabilabb deszkák, a kezdők számára ideálisak.
Ha túrázni indulnánk, akkor már számolnunk kell azzal, hogy nem csak teljesen nyugodt körülmények között használjuk majd a SUP-ot, illetve alapvetően hosszabb időt töltünk majd a deszkán. Így elengedhetetlen, hogy stabil, de kényelmes eszközt válasszunk, melyet leginkább a némi tapasztalattal rendelkezők számára már ideálisnak mondható túra modellek testesítenek meg.
Aki már régóta SUP-ozik, vagy éppenséggel épp ezzel a céllal kezdi el, az szörf modellek között találhatja meg számításait. Ezek a deszkák ugyan szélesebbek mint a klasszikus szörfök, de nagyon jól manőverezhetők, éles fordulatokat lehet velük csinálni. Ha megfelelő tapasztalatokkal rendelkezünk, és a jó hullámot is megtaláljuk, igazi hullámlovas válhat belőlünk a szörf SUP-on.
Végül érdemes foglalkozni egy szintén kezdők és haladók számára ideális megoldással, ami ráadásul helytakarékos is. Ez a felfújható SUP, mely könnyen hordozható, bármikor bevethető, ráadásul költséghatékony megoldás. Ezzel együtt továbbra is érdemes megfontolni, hogy első körben inkább béreljünk!