Szabadon kutathatnak fosszilis tüzelőanyagok után az Északi-tengeren
Szabadon kutathatnak fosszilis tüzelőanyagok után az Északi-tengeren

A jelen folyamat 2020 óta az első ilyen, de a folyamat ezt megelőzően már majdnem egyéves volt, ám a kormány felfüggesztette, amíg megtervezte az éghajlati kompatibilitás ellenőrzését. Az ellenőrzést azonban bírálták, mert az csak tanácsadó jellegű, és nem korlátozza a hatóságokat az engedély megadásában.

Az Egyesült Királyság új engedélyezési kört nyitott meg, hogy az olaj- és gázipari vállalatok fosszilis tüzelőanyagok után kutathassanak az Északi-tengeren, annak ellenére, hogy az éghajlatvédelmi aktivisták jogi harccal fenyegetnek. Az Északi-tengeri Szállítmányozási Hatóság megkezdte a több mint 100 engedélyt odaítélő eljárást a területen kőolaj és földgáz kitermelését remélő vállalatok számára. Közel 900 helyszínt ajánlanak fel feltárásra.

A kormány azzal érvel a kutatás engedélyezése mellett, hogy az új engedélyek növelik Nagy-Britannia energiabiztonságát és emellett munkahelyeket is teremtenek, míg Graham Stuart éghajlatvédelmi miniszter pénteken azt mondta, hogy ez jót tesz a környezetnek. Ezzel a kijelentéssel a klímaaktivisták és környezetvédők nem értenek maradéktalanul egyet.

Valójában ez jót tesz a környezetnek, mert amikor a saját gázunkat égetjük el, annak előállítása során kevesebb környezeti károsodás keletkezik, mint a külföldi gáz esetében

– mondta Stuart a BBC Breakfastnek nyilatkozva. Philip Evans, a Greenpeace UK energiaátalakítással foglalkozó kampányfőnöke azt mondta, hogy a kormány energiapolitikája ismét a fosszilis tüzelőanyagokat gyártó vállalatoknak kedvez, és senki másnak. Az energia- és klímaválságból profitáló olaj- és gázipari óriások támogatása figyelmen kívül hagyja azokat a gyors megoldásokat, amelyek a gazdaság, és az éghajlat szempontjából a legjobbak lennének.

Egy átlagos olaj- és gázlelőhely felfedezésének a kitermelés megkezdése körülbelül öt évet vesz igénybe, az engedélyek odaítélésének felgyorsításával ez az idő egyes esetekben 12-18 hónapra csökkenhet. A National Grid csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a britek idén télen háromórás áramszünetekkel szembesülhetnek, ha az Európából érkező gázszállítások megszűnnek, és tartósan hideg időjárás alakul ki.

Az engedélyezési eljárás azért is bírálatokkal találkozik, mert nem oldja meg Nagy-Britannia rövid távú problémáit a potenciális gázhiány vagy az égbe szökő energiaszámlák körül. A Greenpeace éghajlatvédelmi aktivistái szerint az engedélyezési kör elindításáról szóló döntés jogileg is aggályos, és alaposan meg szeretnék vizsgálni a tiltakozás lehetőségeit.

(forrás: www.theguardian.com)

search icon